Kriza e klimës po çon në mungesë të ujit të pijshëm në të gjithë botën. 

Britanikja Lee King është angazhuar për këtë ide me kompaninë e tij Hydro Wind Energy. Qëllimi i saj është të bëjë diçka për të ndaluar krizën humanitare të mungesës së ujit të shkaktuar nga ndryshimet klimatike.

“Dy të tretat e popullsisë së botës janë në rrezik. Vitin e kaluar pati mungesë uji në Kaliforni, si dhe në Cape Town në Afrikën e Jugut”, tha King në një intervistë për mediat e huaja.

Ju pëlqen!

“Shtatë milionë njerëz vdesin çdo vit nga pasojat e mungesës së ujit, dhe unë dua të bëj diçka në lidhje me të”, tha ajo.

Testet funksionojnë

King aktualisht ka ngecur në Dubai për shkak të krizës së coronavirusit. Ekziston edhe laboratori ku bëhet testimi i shkripëzimit të ujit të detit. Emri i pajisjes portative është Quench Sea.

“Deti Arabik ka një nga nivelet më të larta të kripës në botë”, thotë King. “Produkti ynë funksionon edhe në këto ujëra. Tashmë kemi shndërruar 18,000 litra ujë të detit në ujë të pijshëm gjatë provave tona dhe pajisja është ende duke punuar”.

Me këtë makinë, një gotë me ujë të pijshëm mund të prodhohet nga uji i detit në pesë minuta.

Lexo po ashtu:  Ndizet lufta, Intel i kundërpërgjigjet AMD me një procesor monstër

Produkti më vonë do të kushtojë më pak se dhjetë euro. 

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!