Shumë grupe kriminale në Ballkan i gjejnë rrënjët e tyre në shpërbërjen e Republikës Socialiste Federale të Jugosllavisë dhe konfliktit që pasoi. Nën një brez të ri të kriminelëve, këto grupe lokale, kriminelë dhe paramilitarë të dikurshëm u zgjeruan në madhësi, qëllim dhe aftësi, duke u futur në tregjet e paligjshme fitimprurëse dhe duke lëvizur lart në zinxhirin e vlerës.

Në një zhvillim të rëndësishëm në botën e krimit të organizuar, grupet kriminale ballkanike tani janë thellësisht të lidhura me rrjetet e trafikut të drogës në Amerikën Latine. Grupet kriminale në të gjithë Amerikën Latine tani i konsiderojnë grupet ballkanike të krimit të organizuar si disa nga partnerët e tyre ndërkombëtarë më të vlerësuar.

Grupet kriminale ballkanike paraqesin partnerë tërheqës për kartelet e drogës në Amerikën Latine për katër arsye kryesore. Së pari, ata janë të përshtatshëm dhe punojnë mirë me grupet lokale në burim.

Ju pëlqen!

Së dyti, Ballkani është një udhëkryq i rëndësishëm për trafikun e drogës duke shërbyer si një urë lidhëse midis Evropës Lindore dhe Perëndimore. Së treti, grupet kriminale ballkanike mbajnë një prani të fortë në shumicën e qyteteve portuale evropiane, të përdorura si pika transferimi nga Amerika Latine në Evropë, përfshirë ato në Belgjikë, Holandë, Gjermani, Itali dhe Spanjë.

Së katërti, për shkak të kësaj pranie, ata janë në gjendje të lëvizin produkte të paligjshëm nga njëra anë në tjetrën pa nevojën e ndërmjetësuesve të mëtejshëm, duke zvogëluar kompleksitetin e operacioneve të trafikimit dhe gjasat e hapave të gabuar.

Shenjat e një lidhje kriminale ballkano-amerikano-latine janë rritur vitet e fundit. Në mars 2020, autoritetet evropiane shpërbënë një rrjet kriminal ballkanik me qendër në Malin e Zi, duke trafikuar kryesisht kokainë në Evropë. Në maj, autoritetet gjermane kapën 500 kg kokainë në një anije malazeze që ishte nisur nga porti i Santos, Brazil – një nga portet kryesore në të cilën vepron organizata më e madhe kriminale e Brazilit, “Primeiro Comando da Capital” (PCC). Ky operacion vjen pas arrestimit të prillit 2020 të Gilberto Aparecido dos Santos në Mozambik, bashkëpunëtor i nivelit të lartë i PCC, ku ai pretendohet se kërkoi lidhje me krimin e organizuar serb për të kontrabanduar kokainë në Evropë përmes Ballkanit.

Megjithatë, lidhjet në zhvillim shkojnë më thellë sesa aleancat e thjeshta. Kriminelët sipërmarrës nga Shqipëria, Mali i Zi dhe Serbia kanë shkuar drejtpërdrejt në burim në Amerikën Latine, duke u integruar në zinxhirët e furnizimit dhe rrjetet e shpërndarjes së karteleve në Kolumbi, Ekuador dhe Brazil. Një raport i ri mbi Grupin e Amerikës nga Ballkani, një nga grupet më të mëdha të trafikut të drogës në Evropë, shkon deri atje sa të pretendojë se organizatat e Ballkanit mbajnë lidhje të ngushta me agjencitë e inteligjencës në vendet e ish-Jugosllavisë, por edhe me inteligjencën e huaj, përfshirë CIA-n.

Aktiviteti i paligjshëm i zgjeruar në Ballkan ka prekur si politikën ashtu edhe sigurinë e qytetarëve për vite me radhë. Në vazhdën e Revolucionit Demokratik në Serbi në 2000, i cili rezultoi në shembjen e regjimit të Sllobodan Millosheviçit, një qeveri e zgjedhur në mënyrë demokratike i shpalli luftë kundër grupeve kriminale serbe duke caktuar prokurorë dhe gjykata speciale për të synuar rrjetet e ashpra kriminale. Grupet kriminale, veçanërisht Klani “Zemun”, u hakmorën duke vrarë Kryeministrin Zoran Gjingjiç, i cili kishte nisur reformat.

Në Bosnjë, Edin Gačanin, i konsideruar si një nga 50 trafikantët më të mirë të drogës në botë nga Administrata e Zbatimit të Drogës, dyshohet se u mor në mbrojtje nga Drejtoria e Policisë së Federatës në Bosnjë ndërsa lëvizte në rajon. Dhe në Malin e Zi, ku udhëheqësit e opozitës vazhdojnë të qortojnë lidhjet e forta të Presidentit pro-perëndimor Milo Gjukanoviç me krimin e organizuar, një luftë e përgjakshme midis karteleve “Kavač” dhe “Škaljari” ka kontribuar në më shumë se 40 vdekje që nga 2015.

Për fat të keq, sfidat e qëndrueshme të korrupsionit dhe sundimit të ligjit në Ballkan do të vazhdojnë ta bëjnë atë një rajon të frytshëm për pastrimin e parave përmes pasurive të patundshme, turizmit dhe lojërave të fatit. Trafiku i shtuar i drogës nga kartelet e Amerikës Latine, madje edhe gjatë kulmit të pandemisë COVID-19, kërcënon të përkeqësojë këto sfida rajonale. E thënë thjesht, një dështim për të kufizuar veprimtarinë kriminale në Ballkan nga nivelet e tij aktuale do të përfaqësonte një kërcënim të madh për dëshirën e rajonit për pranimin në Bashkimin Evropian (BE).

Meqenëse Bosnja, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia ende nuk janë bashkuar, BE duhet të punojë me këto vende për të zhvilluar dhe forcuar organet anti-korrupsion dhe të sigurojë një mbrojtje kundër krimit të organizuar duke mbështjellë tentakulat e saj rreth partive politike dhe institucioneve të cenueshme demokratike. Pa mbështetjen dhe inkurajimin e BE-së, vendet e Ballkanit mund të kenë më pak të ngjarë të punojnë drejt shkatërrimit të rrjeteve kriminale.

Për më tepër, mosmarrëveshjet e pazgjidhura midis Serbisë dhe Kosovës jo vetëm që tërheqin vëmendjen nga përpjekjet për të luftuar grupet kriminale, por gjithashtu ofrojnë terren pjellor për veprimtari të paligjshme kriminale. Për arsye të panumërta, është me rëndësi të madhe zgjidhja e këtij konflikti të ngrirë.

Ndërsa dialogu për Kosovën vazhdoi javën e shkuar në Shtëpinë e Bardhë, administrata e Trump duhet të ngrejë shqetësime në lidhje me fuqinë e krimit të organizuar në rajon.

Në fund të fundit, vendet e Ballkanit janë përgjegjëse për të ardhmen e tyre politike. Në mungesë të vullnetit më të madh politik për të kufizuar efektet e dobëta të krimit të organizuar në zhvillimin ekonomik dhe politik të rajonit, pranimi në BE mund të mbetet një ëndërr. /Marrë nga aei/

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!