Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka thënë në Samitin virtual të Parisit se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë duhet të përfundojë me një zgjidhje ligjore.

Macron i cili ka hapur Samitin virtual të Parisit, pjesëmarrës kanë qenë edhe kancelarja Angela Merkel, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic dhe liderë të tjerë evropianë.

Macron në fjalën e tij tha se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian përgjatë këtyre 10 viteve duhet të përfundojë me një zgjidhje përfundimtare dhe ligjore.

Ju pëlqen!

“Rezultate substanciale janë arritur për dhjetë vjet me ndërmjetësimin e BE-së. Duhet të ketë një zgjidhje përfundimtare dhe ligjore. Sipas asaj që shohim ka një problem. Të gjithë prej nesh janë përfshirë në këtë mosmarrëveshje dhe mendoj se stabiliteti i Ballkanit është përgjegjësi e Bashkimit Evropian”, është shprehur Macron, raporton AP.

Macron po ashtu tha se e ka mirëpritur faktin që Hoti dhe Vucic po ndihen përgjegjës për të gjetur një marrëveshje të qëndrueshme.

“Unë do të doja ta përshëndes kryetarin e shtetit Vuçiq dhe kryeministrin Hoti që po e ndajnë me ne këtë ndjenjë përgjegjësie. BE do ta marrë në dorë lehtësimin e procesit të dialogut. Ka pasur mjaft rezultate të arritura me ndihmën e BE-së”, u shpreh Macron. “Është e domosdoshme tani që të kërkojmë një marrëveshje të këtij diskutimi që të jetë një përfundim legal, i obligueshëm dhe final”, tha Macron.

Kujtojmë se kryeministri Hoti tha se territori i Kosovës është i paprekshëm nga marrëveshja përfundimtare, po ashtu marrëveshja sipas tij të përfundon me njohje reciproke nga pala serbe dhe Kosovës t’i sigurohet ulësja në OKB.

Kurse në anën tjetër presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic tha se ishte bisedë e vështirë dhe se pala kosovare, sipas tij paska dalë me kërkesa të paarsyeshme dhe se Serbia ka qëndrim të kundërt nga të gjithë.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.