Alexander Lukashenko ka dhënë vërejtjet e tij të para publike duke mbrojtur argumentimin e tij të një fluturimi Ryanair javën e kaluar, duke akuzuar perëndimin për fillimin e një “lufte moderne hibride” kundër Minsk dhe duke e quajtur reagimin e ashpër të incidentit një “provokim të planifikuar”.

Duke iu drejtuar një sesioni të parlamentit, Lukashenko gjithashtu sugjeroi që avioni mund të ishte rrëzuar sepse po fluturonte mbi një termocentral bërthamor kur u devijua nga qeveria Bjelloruse, e cila dukej se kishte sajuar një kërcënim bombe dhe kishte përplasur një Mig-29 për të siguruar uljen e avionit.

Lukasheno është shfaqur i pa penduar për arrestimin e gazetarit Bjellorus Raman Pratasevich dhe të dashurës së tij, Sofia Sapega, pavarësisht kërcënimit të sanksioneve nga perëndimi për atë që është quajtur “pirateri ajrore” dhe një “akt të terrorizmit shtetëror”.

Ju pëlqen!

Të martën në mbrëmje, Sapega u shfaq në atë që mbështetësit e kanë krahasuar me një video pengmarrjeje, duke rrëfyer për drejtimin e një llogarie anti-qeveritare në Telegram që mund ta kërcënonte atë me më shumë se një dekadë burg.

Lexo po ashtu:  Ish-presidenti vret veten para se të arrestohej për ryshfet

Burimi: Euronews

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!