Nëse stresi dhe negativiteti ju marrin përpara, ne kemi mënyrën ideale t’i eliminojmë ato plotësisht. Ajo që duhet bërë është pastrimi i shtëpisë, dhe kjo është diçka që i ka rrënjët me kohë, nga qytetërimet e së kaluarës. Kishte popuj që besonin se bimët kanë një shpirt, ashtu si ne.

Ose më saktë, një frymë e shenjtë. Ka temjan shamanik të vërtetë tipik për Indianët Amerikanë, për shembull. Ata quhen “smudging” dhe shtypin të gjithë faktorët “e këqij” mjedisor dhe shpirtëror.

Për shembull, është gjithashtu e mundur të kapërcejmë tensionin që vjen nga një episod që na ka provuar veçanërisht, siç është një marrëdhënie e përfunduar ose vështirësi në punë. Dhe në të njëjtën kohë këto temjane gjithashtu do të na ndihmojnë të zgjohemi në një humor të mirë dhe me kaq shumë pozitivitet.

Ju pëlqen!

Kjo falë edhe faktit që ato do të jenë në gjendje të na drejtojnë në mënyrën më të mirë se si të flemë mirë.

Këto përgatitje kërkojnë që ju të merrni tufa bimësh dhe t’i lidhni ato, dhe pastaj t’i vendosni në zjarr me një flakë të vogël. Do të jetë tymi i këtyre bimëve të dobishme për të kryer punën dhe për të larguar stresin.

Disa shembuj

Sherebelë: pastron energjinë negative;

Artemisia: trajton plagët, migrenën dhe ftohjet;

Stevia: shëron, pastron dhe sjell energji pozitive (madje edhe më efektive nëse digjet);

Borzilok: pastron;

Rozmarina: mbron;

Petalet e trëndafilit: ndihmojnë meditimin, qetësojnë mendjen dhe tërheqin dashurinë;

Për të përgatitur shkopinjtë e tymosjes (siç quhen këto tufa) ju duhet të prisni degët në gjatësinë 25 cm. Lërini të thahen dhe lidhini në bazë ose në mes. Pastaj vendosini në një shportë për të paktën një javë, më në fund ndizini ato dhe lërini që tymi të dalë ngadalë për ta përhapur atë në mjedis.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!