Venusi kohët e fundit u zbulua se mbante një bionënshkrim në atmosferën e saj që mund të tregojë praninë e jetës në një formë. Rusia, e cila më parë zbarkoi sonda në Venus, e ka deklaruar Venusin si një “Planet rus”.

Të dy NASA dhe Roscosmos e Rusisë janë të përkushtuar për të eksploruar Venusin në të ardhmen e afërt.

Kur Shtetet e Bashkuara zbarkuan njerëzit në Hënë në fund të viteve 1960, ata vendosën atje një flamur Amerikan. Vendi ishte në mes të garës hapësinore me BRSS dhe kishte kuptim që SHBA-ja do të vendoste një pikëçuditje të madhe për arritjen e saj duke vendosur një flamur në sipërfaqen e Hënës. Sigurisht, SHBA nuk u përpoq të pretendonte për të gjithë Hënën, por ishte një lëvizje shumë simbolike.

Ju pëlqen!

Tani, Rusia po bën diçka të ngjashme, vetëm këtë herë është me Venusin. NASA nuk ka bërë shumë kur bëhet fjalë për të eksploruar Venusin, por Rusia zbarkoi sonda të shumta në planet deri në vitin 1984. Pas lajmit se bionënshkrimet mund të tregojnë se jeta në një farë forme ekziston në planet, shefi i hapësirës së Rusisë shefi ka deklaruar se Venusi është një “planet rus”, çfarëdo që të thotë kjo.

Rusia ka planifikuar një mision për t’u kthyer në Venus për disa kohë. Misioni, i cili është ende në fazat e planifikimit, ka të ngjarë të kryhet me disa ndihma nga NASA. Sidoqoftë, duke folur me gazetarët këtë javë, shefi i Roscosmos, Dmitry Rogozin tha se një mision tjetër është gjithashtu i mundshëm dhe ai do të kryhet pa ndihmë nga vendet e tjera.

“Rifillimi i eksplorimit të Venusit është në axhendën tonë,” tha Rogozin. “Së pari, ne kemi projektin‘ Venera-D ’në bashkëpunim me amerikanët. Ne po konsiderojmë gjithashtu misionin tonë në Venus. Ne mendojmë se Venusi është një planet rus, prandaj nuk duhet të mbetemi prapa. Projektet e misioneve të Venusit janë të përfshira në programin e bashkuar qeveritar të eksplorimit hapësinor të Rusisë për 2021-2030. ”

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS raportoi lajmin, duke deklaruar se në maj, Lev Zeleny i Institutit Rus të Kërkimit Hapësinor tha se vendi tashmë po planifikon “të paktën tre automjete kërkimore” që do të dërgohen në Venus, megjithëse lloji i hulumtimit ato automjetet do të kryheshin nuk ishte specifikuar.

Sipërfaqja e Venusit është një vend tepër armiqësor, të paktën kur bëhet fjalë për jetën dhe makineritë. Sondat që Rusia dërgoi në sipërfaqe nuk zgjatën shumë dhe ishin shkatërruar brenda një gjysmë ore në disa raste. Asnjë nga makineritë nuk zgjati më shumë se disa orë nën presionin e fortë dhe nxehtësinë e sipërfaqes.

Padyshim, teknologjia është përmirësuar që kur u hodhën ato sonda dhe është e mundur që një zbarkues të mbijetojë për një kohë më të gjatë duke kthyer të dhëna të vlefshme. Sidoqoftë, do të jetë interesante të shohim nëse kemi një “garë hapësinore” të re në duart tona kur bëhet fjalë për të eksploruar Venusin.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.