Mbrëmjen e kaluar është mbajtur edicioni i 25-të i ndarjes së çmimeve Critics’ Choice Awards.

Ceremonia  ceremoni u drejtua nga aktori amerikan Taye Diggs dhe zgjati për disa orë.

Në të morën pjesë aktorët më të përfolur të vitit dhe sigurisht që nuk munguan çmimet.

Ju pëlqen!

Filmi më i mirë
1917
Ford v Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Marriage Story
Once Upon a Time in Hollywood (FITUES)
Parasite
Uncut Gems

Aktori më i mirë
Antonio Banderas, Pain and Glory
Robert De Niro, The Irishman
Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time… in Hollywood
Adam Driver, Marriage Story
Eddie Murphy, Dolemite Is My Name
Joaquin Phoenix, Joker (FITUES)
Adam Sandler, Uncut Gems

Aktorja më e mirë
Awkwafina, The Farewell
Cynthia Erivo, Harriet
Scarlett Johansson, Marriage Story
Lupita Nyong’o, Us
Saoirse Ronan, Little Women
Charlize Theron, Bombshell
Renée Zellweger, Judy (FITUES)

Aktori më i mirë joprotagonist
Willem Dafoe, The Lighthouse
Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony Hopkins, The Two Popes
Al Pacino, The Irishman
Joe Pesci, The Irishman
Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood (FITUES)

Aktorja më e mirë joprotagoniste
Laura Dern, Marriage Story (FITUES)
Scarlett Johansson, Jojo Rabbit
Jennifer Lopez, Hustlers
Florence Pugh, Little Women
Margot Robbie, Bombshell
Zhao Shuzhen, The Farewell

Aktori/aktorja e re më e mirë
Julia Butters, Once Upon a Time in Hollywood
Roman Griffin Davis, Jojo Rabbit (FITUES)
Noah Jupe, Honey Boy
Thomasin McKenzie, Jojo Rabbit
Shahadi Wright Joseph, Us
Archie Yates, Jojo Rabbit

Regjisori më i mirë
Noah Baumbach, Marriage Story
Greta Gerwig, Little Women
Bong Joon Ho, Parasite (FITUES)
Sam Mendes, 1917 (FITUES)
Josh Safdie and Benny Safdie, Uncut Gems
Martin Scorsese, The Irishman
Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood

SKENARI ORIGJINAL MË I MIRË
The Farewell — Lulu Wang
Knives Out — Rian Johnson
Marriage Story — Noah Baumbach
Once Upon a Time in Hollywood — Quentin Tarantino (FITUES)
Parasite — Bong Joon Ho and Han Jin Won

Skenari më i mirë
A Beautiful Day in the Neighborhood — Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue
The Irishman — Steven Zaillian
Joker — Todd Phillips & Scott Silver
Jojo Rabbit — Taika Waititi
Little Women — Greta Gerwig (FITUES)
The Two Popes — Anthony McCarten

BEST CINEMATOGRAPHY
Ford v Ferrari — Phedon Papamichael
The Irishman — Rodrigo Prieto
Joker — Lawrence Sher
The Lighthouse — Jarin Blaschke
Once Upon a Time in Hollywood — Robert Richardson
1917 — Roger Deaki (FITUES)

Editimi më i mirë
The Irishman — Thelma Schoonmaker
Ford v Ferrari — Andrew Buckland, Michael McCusker
Once Upon a Time in Hollywood — Fred Raskin
Parasite — Yang Jinmo
Uncut Gems — Ronald Bronstein, Benny Safdie
1917 — Lee Smith (FITUES)

KOSTUMOGRAFIA MË E MIRË
Dolemite Is My Name — Ruth E. Carter (FITUES)
Downton Abbey — Anna Robbins
The Irishman — Sandy Powell, Christopher Peterson
Little Women — Jacqueline Durran
Once Upon a Time in Hollywood — Arianne Phillips
Rocketman — Julian Day

Filmi më i mirë i animuar
Abominable
Frozen II
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Missing Link
Toy Story 4 (FITUES)

Filmi më i mirë aksion
1917
Avengers: Endgame (FITUES)
Ford v Ferrari
John Wick: Chapter 3 — Parabellum
Spider-Man: Far From Home

Filmi më i mirë komedi
Booksmart
Dolemite Is My Name (FITUES)
The Farewell
Jojo Rabbit
Knives Out

Filmi m♪7 i mirë horroe
Ad Astra
Avengers: Endgame
Midsommar
Us (FITUES)

Kënga më e mirë
“Glasgow (No Place Like Home)” — Wild Rose (FITUES)
“(I’m Gonna) Love Me Again” — Rocketman (FITUES)
“I’m Standing With You” — Breakthrough
“Into the Unknown” — Frozen II
“Speechless” — Aladdin
“Spirit” — The Lion King
“Stand Up” — Harriet

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!