Nga dietat specifike në zakonet e gjumit, shumë gjëra mund të ndikojnë në shëndetin dhe pamjen e lëkurës suaj në mënyra pozitive dhe negative.

Edhe pse disa irritues mund të jenë të dukshëm, mund të habiteni me problemet që ata shkaktojnë në lëkurën tuaj.

Ja disa ndikues të lëkurës, sipas dermatologëve të certifikuar.

Ju pëlqen!

Djersa mund të tërheqë bakteret ose të bllokojë poret

Mos e humbni dushin tuaj pas stërvitjes. Ushtrimi mund të përfitojë nga trupi dhe mendja juaj, por kapërcimi i një dushi pas stërvitjes mund të sjellë probleme për lëkurën tuaj.

Kur djersa ulet në trup për një kohë të gjatë, ajo mund të tërheqë baktere dhe të bllokojë poret, kështu që nëse nuk është shpëlarë siç duhet, mund të bëjë që dikush të jetë më shumë i prirur ndaj çrregullimeve dhe akneve.

Ngjitja e telefonit në fytyrë gjatë bisedës

Përveçse kontaktit me fytyrën telefoni gjithashtu ka kontakt më të tepërt me duart dhe xhepat tanë, tavolinat apo çantat dhe si pasojë mbledh shumë mikrobe të cilat, kur kthehen përsëri në fytyrë, mund të bllokojnë poret.

Lexo po ashtu:  Fëmijët dhe e folura pa radhë

Mund të përdorni kufje për të shmangur shtypjen e telefonit në fytyrën tuaj. Gjithashtu duhet të pastroni dhe dezinfektoni rregullisht telefonin.

Tharësja e flokëve mund të jetë shkaku i akneve tuaja

Një nga fajtorët e fshehur për aknet në pjesën e sipërme të shpatullave është tharësja e flokëve. Përdorimi i saj për flokët është një domosdoshmëri por janë shpatullat që mbledhin mikrobet që mblidhen gjatë mospërdorimit të saj apo nga produktet e ndryshme të përdorura.

Stresi mund të ndikojë lëkurën tuaj në disa mënyra të ndryshme

Brengat tuaja të lidhura me punën mund të ndikojnë në lëkurën tuaj. Nivelet e stresit mund të shkaktojnë luhatje të konsiderueshme të hormoneve, të cilat mund të rrisin prodhimin e yndyrës në fytyrë dhe të çojnë në përhapje të puçrrave.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!