Deputetja e Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar, Alicia Kearns, e cila shërben si Kryetare e Komisionit të Përzgjedhur të Punëve të Jashtme, foli para Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar më 5 qershor në mbështetje të Kosovës, ku ajo e dënoi Serbinë “për orkestrimin jo vetëm të bojkotit të zgjedhjeve lokale të 23 prillit në katër komunat veriore, por edhe për shkaktimin e dhunës në rrugët e Kosovës”.

Senatori i ShBA Robert Menendez, kryetar i Komisionit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, lëshoi një deklaratë më 16 qershor, kuai e bëri krahasimin e Kosovës si një “partner jetik” të Perëndimit me refuzimin e Serbisë për t’iu bashkuar SHBA-së dhe BE-së në vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë për luftën e saj ndaj Ukrainës, mungesën e përkushtimit ndaj dialogut midis Serbisë dhe Kosovës të lehëtsuar nga BE dhe mobilizimin e ushtrisë së saj në kufirin e Kosovës. Kryetari Menendez shprehu zhgënjimin e tij ndaj reagimit të bashkësisë ndërkombëtare ndaj dhunës në veri të Kosovës dhe presionit joproporcional të ushtruar ndaj Kosovës.

Lexo po ashtu:  27 vendime të rëndësishme/ Qeveria mbajti mbledhjen e fundit për këtë vit, ja vendimet që u morën sot

Më 14 qershor, Dr. Ivana Stradner shkroi një rast bindës në artikullin e saj në New York Post “Pse Biden po bën politikë qetësuese me një peng të Putinit derisa forcat e NATO-s u sulmuan?”, se “Marrëdhëniet Serbi-Rusi janë të gjalla dhe të mira”, se së bashku ato po përshkallëzojnë tensionet në Ballkan dhe se në vend që të qetësojnë Serbinë, BE-ja dhe SHBA-ja “duhet të bëjnë presion ndaj Beogradit që të pranojë pavarësinë e Kosovës dhe të vendosë sanksione ndaj Rusisë”.

Ju pëlqen!

Stradner e kapi në mënyrë perfekte taktikën e Vuçiqit: të përdorë Kosovën si mjet pazaresh me Perëndimin duke e përshkallëzuar dhe më pas duke ulur dhunën etnike. Kjo është arsyeja pse ishte tronditëse që të shikohet ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier duke akuzuar publikisht qeverinë Kurti për krijimin e “atmosferës së krizës në veri”, dhe ambasadorin e SHBA-së në Serbi Christopher Hill duke e lavdëruar Serbinë se është një “partner konstruktiv”.

Departamenti Amerikan i Shtetit, së bashku me Bashkimin Evropian, fatkeqësisht nuk e kanë kuptuar se presidenti serb Aleksandar Vuçiq nuk ka ndërmend të zgjidhë konfliktin ballkanik. Qëllimi i tij është që të fitojë kontrollin ndaj veriut të Kosovës duke u përpjekur që të dominojë në Evropën Juglindore, e jo të pranojë Asociacionin e Komunave Serbe si pjesë integrale e Kosovës.

Lexo po ashtu:  VIDEO/Ariu i cirkut sulmon trajnerin e tij

E megjithatë, kur Derek Chollet, këshilltar i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, u sfidua nga senatori Menendez në seancën dëgjimore të Komisionit të Marrëdhënieve me Jashtë më 18 maj rreth realiteteve të paraqitura nga Robert F. Worth në artikullin e tij në New York Times Magazine, “Si u ndërthur lidershipi i Serbisë me Sindikata Kriminale të Kombit,” Chollet pranoi se dokumentacioni novator i Worth-it ishte i vërtetë.

Kjo është arsyeja pse kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, më 23 qershor deklaroi se Kosova “është e gatshme për zgjedhje të reja në veri dhe për tërheqjen e Policisë nga objektet komunale në katër komunat veriore, por vetëm pasi të plotësohen kornizat ligjore për to”. Është e qartë se Kosova po bën çdo gjë të mirë në ndërtimin e demokracisë dhe zbatimin e rendit dhe ligjit, ndërsa Serbia po bën çdo gjë të gabuar duke përdorur kërcënime dhe dhunë në veri të Kosovës kundër KFOR-it dhe gazetarëve dhe duke rrëmbyer tre policë të Kosovës.

Ne qëndrojmë pas qëndrimit të arsyeshëm të kryeministrit Albin Kurti se Serbia duhet të njohë “kushtetutshmërinë e Kosovës”, përpara se Serbia dhe Kosova të ulen në tryezën e bisedimeve. Përndryshe, Kosova do të bëhet një Republika Srpska tjetër – me pak fjalë, një shtet i dështuar dhe një problem i përhershëm për Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara. Për të arritur paqen dhe stabilitetin e qëndrueshëm në Evropën Juglindore, njohja reciproke dhe përfshirja graduale e Kosovës dhe Serbisë në strukturat evropiane dhe në NATO është e vetmja rrugë përpara. Kjo mund të arrihet vetëm me mbështetjen e parezervë të Shteteve të Bashkuara.

Lexo po ashtu:  “Bashkatdhetarët duhet të kenë mundësinë të votojnë në ambasada dhe konsullata. Ashtu si qytetarët e vendeve demokratike në Evropë."

Sinqerisht,

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!