Lidhja midis një babai dhe një vajze është unike. Marrëdhënia e një vajze me babanë formon përvojën e saj të fëmijërisë dhe përcakton sjelljen e saj kur të jetë e rritur. Është babai që përcakton një shembull të një “njeriu të ëndrrave” dhe një jete të shëndetshme dhe të suksesshme.

Nëse një baba nuk merr pjesë në jetën e vajzës së tij ose veprimet e saj janë të çrregullta, kjo mund të çojë në vetëbesim të ulët dhe probleme me besimin e njerëzve në përgjithësi.

Pranë vajzës që në ditën e parë

Ju pëlqen!

Kultura ka ndryshuar tani dhe shumë baballarë në fund kanë mundësi të kujdesen për vajzat e tyre që në fillim. Prej ditës së parë, baballarët inkurajohen të ushqejnë vajzat e tyre duke përdorur një formulë të veçantë, të ndryshojnë pelena, t’i vënë ato në gjumë dhe t’i qetësojnë.

Një prani e tillë formon një lidhje mes tij dhe vajzës së tij, e cila krijon një marrëdhënie shumë të rëndësishme, duke përcaktuar të ardhmen e saj.

Lexo po ashtu:  Shkrimtarja Isabel Allende: Emigrantët e pasurojnë një vend

Rëndësia e një babai në një nivel emocional

Nëse një vajzë ka një marrëdhënie të mirë me babain, ajo ka një rrezik më të ulët të zhvillimit të ankthit ose depresionit dhe sipas hulimtimeve ajo menaxhon më mirë stresin. Nëse një baba punon për të zhvilluar një lidhje të ngushtë me të bijën dhe bën që ajo të flasë për ndjenjat e saj; kjo bën që vajza të ketë marrëdhënie të suksesshme dhe të përmbushura në të ardhmen.

Ndikimi i një babai në vetë-imazhin e një vajze

Përfshirja e babait në jetën e vajzës së tij është e rëndësishme dhe krijimi i një lidhjeje të shëndetshme me të është thelbësore, sepse kjo e ndihmon të zhvillojë vetëbesim dhe të krijojë një imazh pozitiv.

Për ta bërë këtë, një baba duhet ta inkurajojë gojarisht vajzën e tij, të jetë i pranishëm në jetën e saj, të respektojë ndjenjat e saj dhe të dëgjojë mendimet e saj, dhe të ketë një interes aktiv për hobit e saj. Kjo do ta ndihmojë të heqë qafe pasiguritë e saj dhe të rrisë besimin në aftësitë e veta.

Lexo po ashtu:  Për 18 vite u mbajt i lidhur me zinxhir në shtëpi, shteti e merr nën kujdes 35 vjeçarin nga Kaçaniku

Respekti dhe dashuria

Është babai që tregon i vajzës se çfarë do të thotë respekti dhe dashuria. Ai i tregon asaj se si një njeri mund të respektojë gratë e tjera, veçanërisht nënën e saj. Vajza do të shohë dhe do të kujtojë gjithçka për mënyrën se si babai i saj komunikon me gratë, nëse ai arrin të tregojë respekt apo jo.

Për një vajzë të vogël, një marrëdhënie e hershme me babanë, formon perceptimet e saj për atë që ajo mund të presë dhe çfarë është e pranueshme në një partner. Hulumtimet thonë se gratë e pjekura kanë marrëdhënie afatgjata me burra që u ngjajnë mentalisht etërve të tyre.

Ndikimi praktik i një babai

Etërit gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm kur flasim për shëndetin financiar dhe fizik të vajzave të tyre. Vajzat i shohin etërit e tyre si një simbol të stabilitetit financiar dhe mirëqenies fizike dhe emocionale. Nëse babai ështe shumë i përfshirë në fëmijërinë e vajzës së tij, ajo do të ketë më shumë gjasa që të ketë shëndet më të mirë fizik dhe financiar që mund ta çojë drejt suksesit.

Lexo po ashtu:  “Të rinj që nuk shkruajnë dot 10 rreshta pa bërë 20 gabime drejtshkrimore”. Një histori plot kuptim
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!