Fjalët e para të të voglit tuaj janë magjike, ju sjellin një emocion të veçantë dhe mbahen mend për gjithë jetën. Ato nuk vinë rastësisht, fëmijët i dëgjojnë, i mendojnë i kuptojnë e më pas i shprehin. Secili dëshirojmë që ata të flasin sa më herët, e gjithashtu sa më pastër, por si ta arrimë një gjë të tillë.

Librat, janë çelësi I suksesit të fëmijës tuaj. Fjalët janë vetëm një prej shumë elementeve që ata I përfitojnë prej tyre.

Me të lindur bebja juaj, ju I përkushtoheni maksimalisht me nevojat e tij, këtu mos harroni ta futni edhe një detyrë, leximin. T’ju lexosh atyre është një mrekulli, ata edhe pse janë të vegjël, dëgjojnë e kuptojnë, e të familjarizohen me librat është diçka e artë.

Ju pëlqen!

Por nëse këtë detyrë e keni neglizhuar, asnjëherë nuk është vonë ta futni në agjendën ditore.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

E nëse nuk keni ide se si t’ia filloni, ka shumë këshilla praktike që leximi të bëhet shumë argëtues. I vogli juaj tashmë është I familjarizuar me lodrat, futeni fillimisht librin në këtë kategori që atij t’i duket diçka atraktive.

Bëhuni aktor, performoni përrallat e tregimet që atyre t’ju duket sa më interesante. Gradualisht bëjani vendin e veçantë librit dhe ndajeni nga lodrat, thjesht bëjeni si diçka shumë më të rëndësishme. Bëhuni mësues, jepuni mundësinë fëmijëve tuaj ti prekin librat, ti lexojnë, e ti përshkruajnë në metodën e tyre.

Ju në një tabelë shkruani atë se çka ata thonë, kjo I bënë të ndihen të rëndësishëm. Në fund kur ata përfundojnë leximin me sukses mos harroni t’i shpërbleni.

Fëmija juaj ka një orar të gjumit, të ushqimit e të lojës, gjithsesi bëjeni edhe orarin e leximit, fillimisht bashkë me juve e më pas edhe individualisht.

Sa më I vogël të mësohet me librin, aq më shumë do të familjarizohet me të kur të rritet. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!