Bashkia Lezhë ka rikthyer çmimin letrar “At Zef Pllumi” pas një shkëputje prej 4 vitesh. Juria  e përbërë nga Alfred Lela, Jonila Godole dhe At Vitor Dema, shpalli fituesit në kategorinë publicistikë Belina Budinin, memorialistikë Vera Bekteshin dhe monografi Sabri Hamitin.

Pas një shkëputje 4-vjeçare, Bashkia Lezhë ka rikthyer çmimin letrar “At Zef Pllumi”. Botimet më të mira në publicistike, memorialistike dhe monografi u vlerësuan nga kjo njësi vendore, në një aktivitet organizuar me pjesëmarrje mjaft të gjerë.

Krijuesit e këtij çmimi dhe kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu, vlerësuan kontributin e At Zef Pllumit dhe sipas tyre kjo është minimumi që mund të bëhet për këtë figurë mjaft të rëndësishme të kombit shqiptar.

Ju pëlqen!

Është një çmim të cilin s’e  kemi shpikur apo krijuar ne, por i dedikohet Salvador Kaçes të cilin e përshëndes, dhe ia kemi marrë dhe e kemi sjellë prapë përballë gjithë botuesve të të gjithë Shqipërisë dhe të gjithë zona shqiptar-folëse dhe për ta sjellë përballë opinionit publik lezhjan që ta forcojmë dhe realisht të  japim ato mesazhe që At Zef Pllumi ka dhënë në veprat e tij’, tha Ndreu.

Lexo po ashtu:  "Të lexoj dhe të mos pi një cigare? E tmerrshme. Të shkruaj dhe të mos pi një cigare? E tmerrshme"
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!