Lëngu i karotës është një zgjedhje mjaft e mirë kur duam të humbasim peshë dhe njëkohësisht t’i japim trupit ushqyes mjaft të mirë. Të gjithë përbërësit që do të përdoren për përgatitjen e kësaj pije përmbajnë vlera të rëndësishme që janë të mira për shëndetin tonë dhe gjithashtu janë të mira për shkrirjen e yndyrës.

Karota është një ushqim i pasur me fibra dhe ujë dhe gjithashtu ka efekt detoksifikues, diuretik dhe pastrues në të njëjtën mënyrë limoni është një kontribut i shkëlqyer për të na dhënë vitaminë C dhe është gjithashtu i përsosur për djegien e yndyrës dhe nxitjen e tretjes. Në këtë artikull ne do t’ju tregojmë se si ta përgatitni këtë lëng në mënyrë që të përfitoni sa më shumë nga ai.

Për të përfituar nga të gjitha vlerat që karota dhe limoni ofrojnë për të zvogëluar peshën tonë, idealja është përgatitja e duhur e recetës, pasi vetëm në këtë mënyrë nuk do të shtoni më shumë kalori sesa keni nevojë dhe do të keni një humbje të shpejtë të peshës dhe më e rëndësishmja në një mënyrë të shëndetshme.

Lexo po ashtu:  Si ndikon kafeja e mëngjesit në humbjen e peshës
Ju pëlqen!

Përbërësit:

– 4 karota

– 1 limon

– ujë mineral

Përgatitja:

Gjëja e parë që duhet bërë për përgatitjen e kësaj pije është larja dhe pastrimi i karotave, vendosja e tyre në blender, duke shtuar pak ujë vazhdimisht derisa të bëhet një përzierje homogjene, pas kësaj shtrydhni gjysmë limoni, dhe në fund përziejini mirë. Që të jetë sa më efektivë, e mira është që të mos shtoni asnjë lloj ëmbëlsuesi ose sheqer, pasi do të ndikonte ndjeshëm në procesin e humbjes së yndyrës.

Si ta konsumoni lëngun me karotë dhe limon për t’u dobësuar?

Duhet të pini çdo ditë dy gota të këtij lëngu magjik, një në mëngjes esëll dhe një para vaktit të drekës. Ky lëng jo vetëm që promovon humbjen e peshës, por gjithashtu sjell një sërë përfitimesh për trupin tonë, dhe në veçanti për sistemin e tretjes, i cili do të stimulohet pozitivisht.

Por është e rëndësishme të mbani në mend se për të arritur qëllimin, ju duhet të ndiqni një dietë të shëndetshme dhe mbi të gjitha me pak kalori, për të eliminuar yndyrën e dëshiruar. Në të njëjtën mënyrë, është e nevojshme të kryeni aktivitete fizike për të shkrirë yndyrën që është akumuluar në trup.

Lexo po ashtu:  Kujdes, koronavirusi dëmton dhe meshkujt në testikuj
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!