Kur kompanitë ajrore amerikane në vitet ’80 po përballeshin me një krizë, presidenti i shoqatës së linjave ajrore amerikane Robert Crandall doli me një ide të veçantë për shkurtim shpenzimesh.

Një histori që tregohet vazhdimisht është ideja e tij për të hequr një kokërr ulliri nga secila sallatë që u servirej klientëve. Askush nuk do ta vinte re ndërsa kompania ajrore do të kursente së paku 40 mijë dollarë në vit.

Në këtë mënyrë, ‘lindi’ ajo që njihet si shkurtim kreativ shpenzimesh.

Lexo po ashtu:  “Babai” i epokës hapësinore, ishte një kriminel nazist i luftës
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!