NASA dhe SpaceX e Elon Musk kanë rikthyer zyrtarisht “hapësirën tek SHBA-të” me lëshimin e suksesshëm të raketës Falcon 9 nga Qendra Hapësinore Kennedy në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor.

Astronautët Robert Behnken dhe Douglas Hurley u ngritën nga Kompleksi Launch 39A në 3:22 pasdite të shtunën (sipas kohës lokale) – hera e parë në nëntë vjet që një ekuipazh amerikan niset nga SHBA.

“Le ta ndezim këtë qiri”, tha komandanti Hurley pak para ngritjes, shkruan mediat e huaja.

Ju pëlqen!

Dhe siç ishte thënë, kishte një shans prej 50 për qind të Falcon 9 nuk do të anulonte sonte fluturimin për shkak të reve dhe rreziqeve të vetëtimës, por moti u pastrua me vetëm 45 minuta të mbetura në llogaritjen e orës.

Misioni është hera e parë që një kompani private ka futur në hapësirë astronautët dhe është përpjekja e dytë për të filluar, pasi fluturimi i së mërkurës u ndërpre për shkak të kushteve të këqija të motit.

Administratori i NASA-s, Jim Bridenstine tha, ‘Ndoshta ka një mundësi këtu që Amerika të ndalet dhe të kërkojë dhe të shikojë një moment të ndritshëm, me shpresën se si duket e ardhmja, që Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të bëjnë gjëra të jashtëzakonshme edhe në kohë të vështira’.

“Unë do t’ju gënjeja nëse do t’ju thosha se nuk jam nervoz”, tha Bridenstine para përpjekjes së fillimit.

Ekuipazhi i Dragon tani do të marrë udhëtimin 19-orësh për në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor, ku Behnken dhe Hurley do t’i bashkohen ekuipazhit të Ekspeditës 63.

“Ne duam të bëjmë gjithçka që mundemi për të minimizuar rrezikun, për të minimizuar pasigurinë, në mënyrë që Bob dhe Doug të jenë të sigurt”.

Dy burrat është planifikuar të qëndrojnë deri në katër muaj atje , pas së cilës ata do të kthehen në shtëpi, përcjell Telegrafi.

NASA u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë të sigurt dhe të vëzhgojnë nga shtëpia për shkak të coronavirusit, dhe sipas llogaritjes së NASA-s, mbi 3 milionë kanë parë pamjet përmes internetit.

Sidoqoftë, spektatorët filluan të rreshtojnë plazheve dhe rrugëve të zonës Cape Canaallel.

Misioni është hera e parë që një kompani private ka futur në hapësirë astronautët dhe është përpjekja e dytë për tu nisur pasi fluturimi i së mërkurës u anulua kur Stuhia Bertha u fut në Gjirin e Meksikës, duke penguar rrugën e fluturimit.

Ndërkohë, më herët sot, Behnken dhe Hurley bënë një lamtumirë në distancë sociale me familjet e tyre që i takuan ata jashtë lagjeve të ekuipazhit të Kennedy para se të nisnin udhëtimin për në Launch Complex 39A.

Për shkak të politikave të coronavirusit, skuadra duhej të qëndronte dy metra nga gratë e tyre dhe fëmijët dhe tu thoshin lamtumirë me “përqafimet e ajrit”.

Para se t’i thoshte lamtumirën, Behnken dhe Hurley u përshtatën në veshjet e reja të zhvilluara nga Musk me ndihmën e kostumografit Jose Fernandez.

E për Musk, lëshimi paraqet një tjetër moment historik për raketat e ripërdorshme, kompania e tij pionier për të bërë fluturimin hapësinor më pak të kushtueshëm dhe të shpeshtë.

Dhe do të shënonte herën e parë kur automjetet hapësinore të zhvilluara tregtare – në pronësi dhe të operuara nga një entitet privat në vend se NASA – të i kenë çuar amerikanët në orbitë.

Musk tha të mërkurën se ai merr përgjegjësi absolute nëse lëshimi i sotëm historik i raketës së tij Falcon 9 do të përfundonte në tragjedi.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!