Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka thënë se forcat e Kremlinit nuk do të ndalojnë operacionin e tyre ushtarak në Ukrainë, deri në raundin e ardhshëm të bisedimeve të paqes midis dy vendeve.

Në një intervistë për televizionin shtetëror rus, Lavrov tha se qëndrimi i Moskës nga negociatat e fundit me Kievin ka ndryshuar.

“Ukraina ka bërë një kthesë 180 gradë , por ne jemi të durueshëm dhe këmbëngulës dhe nuk do ta ndalim luftën deri në takimin e ardhshëm,” tha Lavrov.

Ju pëlqen!

Ai tha se nuk shihte asnjë arsye për të ndaluar bisedimet me Ukrainën, por këmbënguli se Moska nuk do të ndalojë operacionin e saj ushtarak deri në momentin kur palët të mblidhen përsëri.

Politika perëndimore kundër Rusisë është e hidhur dhe po evoluon “me një ritëm të furishëm”, vazhdoi Lavrov, duke komentuar vendosjen e sanksioneve ndaj vendit të tij.

“Kjo është një politikë që pasqyron zemërimin dhe përmbysja e Bashkimit Evropian dhe Perëndimit është shumë serioze, e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara,” tha Lavrov.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.