Ministri ukrainas i Mbrojtjes, Andrii Taran, ka deklaruar se Rusia mund të provokojë me të drejtat e rusishtfolësve të Ukrainës për të nisur agresionin ushtarak.

“Akuzat ruse për dhunimin e të drejtave të rusishtfolësve në Ukrainë mund të jenë arsyeja për nisjen e agresionit ushtarak kundër Ukrainës. Në të njëjtën kohë, duhet të mbahet parasysh se intensifikimi i agresionit ushtarak të Federatës Ruse kundër Ukrainës, është i mundshëm vetëm nëse vendimi është marrë në nivelet më të larta politike në Kremlin,” ka thënë ai.

Deklarimet në fjalë pasojnë lajmet për përqendrim masiv trupash dhe mjetesh ushtarake nga Rusia në kufi me Ukrainën, çka ka shtuar frikën për një sulm të mirëfilltë. Një zyrtar i lartë i Kremlinit, Dmitry Kozak është shprehur se forcat ruse do të jenë të detyruara të mbrojnë qytetarët e vet në Ukrainën Lindore në varësi të shkallës së konfliktit ushtarak aty.

Lexo po ashtu:  Si tenton Rama ta relativizojë dosjen amerikane: Unë jam takuar edhe me presidentin e SHBA, që sot është nën hetim. Ç’a domethënë kjo?
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!