Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës bën të ditur se vazhdon të ketë rënie numri i pacientëve që po trajtohen në klinikat COVID dhe spitalet e përgjithshme në kuadër të ShSKUK-së.

Nga raportet e datës 7 maj 2021 nga klinikat COVID të QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme, janë duke u trajtuar 421.

Në njoftim bëhet e ditur se 344 janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë, 35 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore dhe 306 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë.

Ju pëlqen!

Në QKUK janë të shtrirë 196 pacientë

14 prej tyre në gjendje të rënduar

140 të konfirmuar me Sars Cov-2 pozitivë

157 me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë sipas klinikave

Klinika Infektive, 90 pacientë

Klinika Infektive II ( mjekësia sportive), 16 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 70 pacientë

Mjekimi Intensiv -COVID, 15 pacientë + 3 në Repartin Intensiv në Klinikën Infektive

Klinika e Pediatrisë, 1 pacientë

Klinika e Gjinekologjisë, 4 paciente

Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 225 pacientë

17 prej tyre në gjendje të rënduar

204 të konfirmuar pozitivë

149 me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë sipas spitaleve të përgjithshme

Spitali i Prizrenit, 51 pacientë

Spitali i Gjakovës, 36 pacientë

Spitali i Pejës, 63 pacientë

Spitali i Gjilanit, 35 pacientë

Spitali i Ferizajt, 34 pacientë

Spitali i Mitrovicës, 32 pacientë

Spitali i Vushtrrisë, 8 pacientë.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.