Vaksina kundër koronavirusit e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit është efektive dhe krijon imunitet nga Covid-19.

Lajmi i madh dhe i shumëpritur u dha sot nga gjiganti britanik “BBC”, ku sqaron se testi që përfshinte 1077 njerëz tregoi se injeksioni krijon antitrupa dhe qeliza të bardha të gjakut, që luftojnë virusin.
Gjetjet janë jashtëzakonisht premtuese, por është ende shumë shpejt të dihet nëse kjo është e mjaftueshme për të qenë 100% të sigurtë nga Covid-19.

Mbretëria e Bashkuar tashmë ka porositur 100 milionë doza të vaksinës.

Lexo po ashtu:  30 vjet nga nisma për pajtimin e gjaqeve
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!