Butani do të rihapet për turistët ndërkombëtarë nga shtatori për herë të parë që nga fillimi i pandemisë më shumë se dy vjet më parë, thanë zyrtarët më 30 qershor, pasi mbretëria e vogël e Himalajeve duket se po ringjallë ekonominë e saj.
I lidhur mes Kinës dhe Indisë, vendi me bukuri natyrore piktoreske dhe kulturën e lashtë budiste, ndërmori hapa drastikë të hershëm dhe ndaloi turizmin, një burim kryesor të ardhurash, në mars 2020 kur u zbulua rasti i parë COVID-19 atje.

Monarkia kushtetuese me më pak se 800,000 njerëz ka raportuar më pak se 60,000 infeksione dhe vetëm 21 vdekje, por ekonomia prej 3 miliardë dollarësh u tkurr në dy vitet e fundit fiskale, duke shtyrë më shumë njerëz në varfëri. Këshilli i Turizmit të Butanit (TCB) tha se turistët do të lejohen të hyjnë nga 23 shtatori.

Sidoqoftë, atyre do t’u ngarkohet një tarifë e zhvillimit të qëndrueshëm prej 200 dollarë për turist në natë, nga 65 dollarët e ngarkuar për tre dekada. Zyrtarët thanë se tarifa e re do të kompensonte ndikimin e karbonit të turistëve.

Ju pëlqen!

Autoritetet thanë se Butani kishte rishikuar standardet për ofruesit e shërbimeve, si hotelet, guidat, operatorët turistikë dhe shoferët. Turizmi punëson 50,000 njerëz dhe kontribuoi një mesatare vjetore prej rreth 84 milionë dollarë në tre vitet para pandemisë në këmbim valutor të drejtpërdrejtë.

Butani u hap për turistët e nivelit të lartë në 1974 kur priti 300 vizitorë. Numri u rrit në 315,600 në 2019, 15.1% më shumë nga një vit më parë, treguan të dhënat e TCB. Operatorët turistikë thanë se vizitorët do të ishin të lirë të zgjidhnin operatorët e tyre dhe të planifikonin itineraret, ndërsa më parë mund të zgjidhnin vetëm nga paketat e ofruara nga operatorët e tyre.

Edel Strazimiri

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.