A e dini se studiuesi i mjekësisë, Ibn Sina (980-1037) dyshonte se disa sëmundje përhapeshin nga mikroorganizmat! Për të parandaluar ndotjen njeri-në-njeri, ai doli me metodën e izolimit të njerëzve për 40 ditë. Ai e quajti këtë metodë al-Arba’iniya (“të dyzetat”).

Tregtarët nga Venecia dëgjuan për metodën e tij të suksesshme dhe e morën këtë njohuri, e përsëri edhe në Italinë bashkëkohore. Ata e quajtën atë “Quarantena” (“dyzet” në italisht). Kjo vjen nga fjala “karantinë”. Origjina e asaj që përdoret aktualisht në pjesën më të madhe të botës, ka origjinën e saj në botën islame.

Allahu (xheleshanuhu) thotë në Kuran: “Kush shpëton një jetë njeriu, është sikur të ketë shpëtuar tërë njerëzimin” (5:32). Edhe sot metoda e Ibn Sina shpëton mijëra, mbase miliona jetë njerëzish.

Ju pëlqen!

Shënim: Emri i plotë i Ibn Sina ishte Abu Ali Al-Husein Ibn Abdullah Ibn Sina Buchari. Në perëndim ai është gjithashtu i njohur me versionin Latin të emrit të tij: Avicenna.

(Huazuar)

Lexo po ashtu:  Cilët janë 5 vitet më të këqija në historinë e njerëzimit
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!