Shpenzimet totale ushtarake globale u rritën në 1.981 miliardë dollarë vitin e kaluar, një rritje reale prej 2.6 përqind nga 2019, sipas të dhënave të reja të lëshuara nga Instituti Ndërkombëtar i Kërkimit të Paqes në Stokholm (SIPRI).

Pesë konsumatorët më të mëdhenj në vitin 2020, të cilët së bashku zënë 62 përqind të shpenzimeve ushtarake globale, ishin Shtetet e Bashkuara, Kina, India, Rusia dhe Mbretëria e Bashkuar. Shpenzimet ushtarake kineze u rritën për të 26-in vit radhazi.

Shpenzimet ushtarake amerikane kanë tejkaluar shpenzimet nga Kina, India, Rusia, Britania, Arabia Saudite, Gjermania, Franca, Japonia, Koreja e Jugut, Italia dhe Australia së bashku.

Ju pëlqen!

Rritja e shpenzimeve ushtarake pavarësisht nga pandemia

Rritja prej 2.6 përqind e shpenzimeve ushtarake botërore erdhi në një vit kur produkti i brendshëm bruto botëror (PBB) ra me 4.4 përqind (parashikuar nga Fondi Monetar Ndërkombëtar në Tetor 2020), kryesisht për shkak të efekteve ekonomike të pandemisë COVID-19.

Si rezultat, shpenzimet ushtarake si pjesë e PBB-së arritën një mesatare globale prej 2.4 përqind në 2020, krahasuar me 2.2 përqind në 2019, më e larta që prej krizës ekonomike globale të vitit 2009.

Lexo po ashtu:  Mediat amerikane: Dyshohet se George Soros ka lidhje me vendimin për Berishën

Megjithëse shpenzimet ushtarake janë rritur globalisht, disa vende kanë rialokuar një pjesë të shpenzimeve të tyre të planifikuara ushtarake në përgjigjen pandemike, të tilla si Kili dhe Koreja e Jugut. Disa të tjerë, përfshirë Brazilin dhe Rusinë, shpenzuan shumë më pak se buxhetet e tyre fillestare ushtarake për vitin 2020.

Serbia dhe Kroacia, indshëm përpara të tjerëve në rajon

Shpenzimet ushtarake të Serbisë dhe Kroacisë tejkalojnë një miliard dollarë dhe janë deri në 10 herë më të larta se investimet e disa vendeve në rajon.

Vitin e kaluar, sipas të dhënave të SIPRI, Serbia investoi më shumë se 1,121 milion dollarë në sektorin e mbrojtjes, ndërsa shpenzimet e Kroacisë arrijnë në gati 1,035 milion.

Shpenzimet më të ulëta ushtarake në rajon vitin e kaluar u regjistruan në Kosovë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!