Prof.dr. Binak Maxharraj, ka reaguar lidhur me skandalin e “njohjes” së Xhamajkës.

Përmes një postimi në Facebook,  Maxharraj e ka quajtur këtë skandal tentim për ta goditë dhe njollosë qeverinë Kurti, si dhe u ka sugjeruar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe Ministrit të Punëve të Jashtme, Glauk Konjufcën që të hulumtojnë dhe ta sqarojnë këtë çështje.

Postimi i plotë:

Ju pëlqen!

SKANDALI XHAMAJKA:

TENTIM PËR TA GODITË DHE NJOLLOSË QEVERIN KURTI?!

Skandalët e tilla diplomatike i kënaqin arëmiqet tanë duke quar mesazhe së shtetin e Kosovës nuk duhet njoftë.Këtë e bëri sot edhe Ivica Daçiq i cili gadi se nuk e kërcnoj Xhamajkën së nuk duhet ta njohë Kosovën/

Lajmi i rremë për njohjën e Kosovës nga shteti i Xhamajkës i lëshuar nga Presidenca e Kosovës ne bashkëpunim me Ambasadën tonë në Amerikë sot e hutoi opinionin kosovar e me gjerë dhe ia la një njollë te zezë shtetit të Kosovës.

Këto janë lojra te pista,te qellimshme për ta njollos qeverin e re Kurti.

Por ky skandal diplomatik mund të jetë i zier në kuzhinat e Pronto mafisë,për ta penguar punën brilante në nisje të kësaj qeverije

Albin dhe Konjufca kjo nuk është punë hajgare.Rasti është serioz i cili duhet të hulumtohet deri ne fund,sepse nese nuk hulumtohet,do te ju vjenë edhe goditja tjetër.

Lexo po ashtu:  BASHKIMI BËNË FUQINË! Shqiptarët e bashkuar nisin kremtimin e fitores në Tuz

Strumbullar i këtij skandali dyshohet të jetë Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi,sepse ky njeriështë i njohur për skandalet,aferat në demë te Kosovës.

Kryeministër ju se bashku me ministrin Glauf Konjufca duhet të sçaroi mirë e sakt se si ndodhi ky skandal diplomatik.Kush qendron pas gjithë kësaj,dhe natyrisht të mërrën masa në bazë të kompetencave,ligjeve dhe kushtetutes,pa marrë pëarasysh se kush qendron prapa kësaj vepre te pisët.

Ky rast don sçarim të shejtë.Mos të neglizhohet por të goditën shpejtë e ashpër manipuluesit e këtij skandali të turpshëm.

Në diplomacin e Kosovës duhet bërë ndryshime rrenjësore,ministri Konjufca nuk duhet te ndalët vetem me menjanimin e konsujve,por me e rënëdishme është te bëhën ndryshime edhe ne stafin e amabasadarve,sepse aty është një llomë i vertëtë i njërezve te vendosur me nepotizem,militant partiak,njereëz me profesione qe skan lidhje me diplomaci,skan sjellje diplomatike dhe si te tillë nuk janë te aftë të mbarojnë interesat e shtetit në bot.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!