Sipas një studimi të ri, qentë janë shumë më të zgjuar sesa macet. Ndërsa macet kanë rreth 250 milion neurone kortikale, qelizat e trurit të lidhura me inteligjencën, qentë kanë rreth 530 milionë. Neuronet kortikalë janë pjesë e të menduarit, planifikimit dhe sjelljeve të tjera komplekse të lidhura me inteligjencën.

“Sa shumë neurone që keni në korteksin tuaj cerebral, unë besoj, është një përcaktues i madh i aftësive tuaja biologjike”, tha neuroshkencëtarja e Universitetit Vanderbilt, Dr. Suzana Herculano-Houzel, një nga bashkëautoret e studimit.

Dr Herculano-Houzel zhvilloi metodën për matjen e saktë të numrit të neuroneve në tru. Ajo tha se këto gjetje sugjeronin se qentë kishin aftësinë për të bërë “gjëra shumë më komplekse dhe fleksibile me jetën e tyre sesa macet”. Në një artikull të revistës Shoqëria Mbretërore botuar vitin e kaluar, neuroskencëtari Profesor Ursula Dicke dhe Profesor Gerhard Roth deklaruan se numri i “neuroneve kortikale” vjen në mend natyrshëm “kur kërkon një” bazë neurobiologjike të inteligjencës “. “Të paktën, tani kemi disa fakte biologjike që i japin përgjigje pyetjes se kush janë më të mençura, macet apo qentë”, tha Dr Herculano-Houzel.

Lexo po ashtu:  Kemi nevojë për më pak “Whatsapp” dhe më shumë përqafime…
Ju pëlqen!

Gjetjet e reja dolën nga një studim më i gjerë, i botuar në revistën “Frontiers in Neuroanatomy”, duke hulumtuar përmasat relative të trurit dhe numrat e neuroneve kortikale që gjenden në një varg gjitarësh mishngrënës. Përveç maceve dhe qenve, Dr Herculano-Houzel dhe bashkëpunëtorët e saj gjithashtu matën trurin e hienave, luanëve, arinjve, mongoozave dhe rakunave. Gjuetia kërkon më shumë inteligjencë sesa kullotja, kështu që shkencëtarët supozonin se do të gjenin një numër shumë më të lartë të neuroneve kortikale krahasuar me madhësinë e trurit në gjitarët që hanë mish, sesa atyre që gjendeshin në pre e tyre.

Në fakt, rezulton se raporti i neuronit-trurit në kortikale ishte i ulët në gjitarët më të mëdhenj si arinjtë. Kjo është e njëjta marrëdhënie midis numrit të neuroneve kortiq dhe madhësisë që gjendet në gjitarët që ushqehen me bimë. Truri i një ariu është 10 herë më i madh se maces, por ka rreth të njëjtin numër të neuroneve. Truri kërkon shumë energji, dhe megjithëse mishi siguron mjaftueshëm, shkencëtarët përfunduan se mishngrënësit duhet të arrijnë një ekuilibër midis investimeve në trurin e mbushur me neuronet e kortikalit dhe përmasave në përgjithshme. “Ushqimi i mishit konsiderohet gjerësisht si një zgjidhës i problemeve në aspektin e energjisë, por, në retrospektivë, është e qartë se karnivori duhet të vendosë një ekuilibër delikate midis asaj se sa truri dhe trupi një specie mund të përballojnë”, tha Herculano-Houzel.

Lexo po ashtu:  Mënyra si e mbani çantën, zbulon shumë për personalitetin tuaj…
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!