Yoshihide Suga është gati të bëhet kryeministri i Japonisë pasi ai u zgjodh për të udhëhequr partinë në pushtet pas dorëheqjes së Shinzo Abe.

Deputetët e partisë Liberal Demokratike (LDP) nga të dy dhomat e parlamentit dhe përfaqësuesit nga kapitujt e partive prefekturale votuan me shumicë dërrmuese për Suga, me besnikun e Abe që doli nga sondazhi të hënën me 377 nga 534 vota, shumë përpara Fumio Kishida, një ish-ministër i jashtëm, me 89 vota dhe Shigeru Ishiba, një ish-ministër i mbrojtjes, me 68.

Suga, i cili ka qenë fytyra publike e administratës së Abe gjatë gati tetë viteve si zëdhënësi kryesor i qeverisë, do të bëhet zyrtarisht kryeministër pasi dhomat e ulëta dhe të sipërme të kontrolluara nga LDP të votojnë për emërimin e tij të mërkurën.

Ju pëlqen!

Djali 71-vjeçar i një fermeri luleshtrydhesh nga Japonia veriore rurale shpejt doli si favoriti për të zëvendësuar Abe, i cili njoftoi dorëheqjen muajin e kaluar për arsye shëndetësore, pasi siguroi mbështetjen e fraksioneve kryesore të LDP.

Duke premtuar të formonte një kabinet që “punon për njerëzit”, Suga iu referua sfondit të tij në pranimin e emërimit të partisë si udhëheqës, duke thënë se ai kishte “filluar nga zero”.

Lexo po ashtu:  Joe Biden e aprovon, SHBA i shet 735 milionë dollarë armë Izraelit një javë para sulmit mbi Gaza

Burimi: The Guardian

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!