Të gjithë e njohim Ministren e punëve të jashtme znj. Donika Gërvalla, por ky postim ka të bëjë me burrin e saj, z.Stefan Schwarz.

Gërvalla dhe Schwarz jan prindër të 2 fëmijëve.

Stefan Schwarz është politikan dhe ish deputet i Bundestagut gjerman (1990 – 1994).

Ju pëlqen!

Është djali i politikanit gjerman Heinz Schwarz CSU i cili ishte Ministër i punëve të brendshme në qeverinë Kohl II 1971-1975 dhe Kohl III 1975–1976. Stefan Sch. është vëlla i gazetarit Thomas Schwarz.

Stefan Schwarz njihet si zëri kryesor gjerman, kundër politikës së Kasapit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviç. Në luftën e Bosnjës ishte personi më i zëshëm, duke ngritur shqetësimin e gjenocidit serb mbi popullatën civile. Është qytetar nderi i Sarajevës dhe njeri tejet i dashur për popullin boshnjak.

Angazhimi i tij i vazhdueshëm politik për të drejtat civile dhe të njeriut rezultoi, në lidhjen e tij me Rupert Neudeck (Fondacioni Cap Anamur) dhe Shoqëria për Popujt e Kërcënuar…

Pas kohës së tij në Bundestag ai punoi, ndër të tjera, si lobist dhe nga 2008 në 2016 si asistent kërkimesh në Bundestagun Gjerman.

Lexo po ashtu:  Masa të reja në mbarë botën pas variantit të ri të coronavirusit

Video e bashkangjitur është nga një protestë shqiptare më 13.Mars 1994, ku afër tij ishte edhe zonja D.Gërvalla e cila përkthente fjalimin e tij!

Në këtë fjalim, z.Schwarz jep një përkrahje dhe motivim të madh pjesëmarrëve në protestë.

Ndër të tjera thekson: „S‘mund të zhduket një popull për pak vite, kur exziston mbi 3000 vite, e le ta din edhe disa të cilët polemizojnė se kur shqiptarët shkruanin dhe këndonin, ata gjindeshin nëpër degë të Drunjëve …“

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!