Ka shpikje që kanë ”baballarë” të shumtë. Frigoriferi është padyshim një prej tyre. Versioni i tij modern, në fakt, mori formë gjatë disa dekadave falë angazhimit të një serie të gjatë sipërmarrësish dhe njerëz të shkencës.

Në 1756, mjeku skocez William Cullen demonstroi se si mund të krijohej një makinë frigoriferike bazuar në parimin se një lëng, duke avulluar, largon nxehtësinë nga mjedisi me të cilin është në kontakt, duke ulur temperaturën e tij.

Pak çfarë ndodh kur në det, duke dalë nga uji, ndjejmë të ftohtë, për shkak të avullimit të pikave të shpërndara në trupin tonë?

Ju pëlqen!

Në vazhdën e studimeve të Cullen, shumë persona zhvilluan makina ftohëse.

Midis tyre, inxhinieri amerikan Jacob Perkins, i cili, në 1835, patentoi një makinë të ftohtë – bazuar në ngjeshjen e avullit të sulfurit etilik – e konsideruar nga shumë si prototipi i vërtetë i një frigoriferi.

Njeriu ka punuar për të mbajtur ushqimin të freskët që nga kohërat më të hershme.

Lexo po ashtu:  Osmani: Kjo qeveri do jetë e juaja, e zëri juaj do jetë zëri ynë.

Për këtë ka prova të shumta në antikitetin kinez dhe egjiptian, por edhe në botën greke dhe romake.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!