Tek kjo listë e zgjeruar janë përcaktuar edhe gjinitë që lëvrojnë kandidatët e Nobelit për Letërsinë.

Një familje letrare gjigantësh, ku një pjesë e madhe e tyre i kanë fituar të gjitha çmimet kombëtare dhe ndërkombëtare dhe Nobeli është çmimi i vetëm që u mungon.

1. Pierre Michon (l. 1945), Francë, roman, tregim
2. Haruki Murakami (l. 1949), Japoni, roman, tregim, ese
3. Jon Fosse (l. 1959), Norvegji, roman, tregim, dramë, poezi, ese
4. László Krasznahorkai (l. 1954), Hungari, roman, tregim, përkthim.
5. Michel Houellebecq (l. 1956) Francë, roman, poezi, ese
6. Ngũgĩ wa Thiong’o (l. 1938), Kenia, roman, dramë, tregim, ese
7. Salman Rushdie (l. 1947), Mbretëria e Bashkuar, roman, tregim, ese, autobiografi
8. Stephen King (l. 1947), Shtetet e Bashkuara, roman, tregim, ese
9. Anne Carson (l. 1950), Kanada, poezi, ese
10. Annie Ernaux (l. 1940), Francë, roman, kujtime, autobiografi
11. Chimamanda Ngozi Adichie (l. 1977), Nigeri, roman, tregim, ese
12. Cormac McCarthy (l. 1933), Shtetet e Bashkuara, roman, dramë, skenar, tregim
13. Edna O’Brien (l. 1930), Irlandë, roman, kujtime, dramë, poezi, tregim
14. Garielle Lutz (l. 1955), Shtetet e Bashkuara, tregim, poezi, ese
15. Gerald Murnane (l. 1939), Australi, roman, tregim, ese, poezi, kujtime
16. Lyudmila Ulitskaya (l. 1943), Rusi, roman, tregim, skenar
17. Margaret Atwood (l. 1939), Kanada, roman, tregim, poezi, ese, kritikë letrare
18. Mircea Cărtărescu (l. 1958), Rumani, roman, poezi, tregim, kritikë letrare, ese
19. Thomas Pynchon (l. 1937), Shtetet e Bashkuara, roman, tregim, ese
20. Claudio Magris (l. 1939), Itali, ese, përkthim, roman, tregim.
21. Don DeLillo (l. 1936), Shtetet e Bashkuara, roman, tregim, dramë, skenar, ese
22. Dubravka Ugreshiq (l. 1949), Kroaci, roman, ese.
23. Emmanuel Carrère (l. 1957), Francë, roman, ese, biografi, skenar
24. Hélène Cixous (l. 1937), Francë, ese, kritikë letrare, filozofi, dramë, poezi
25. Jamaica Kincaid (l. 1949), Antigua dhe Barbuda, Shtetet e Bashkuara, roman, ese, tregim
26. Maryse Condé (l. 1937), Francë, roman, dramë, ese
27. Mia Couto (l. 1955), Mozambik, roman, tregim, ese
28. Ryszard Krynicki (l. 1943), Poloni, poezi, përkthim
29. Scholastique Mukasonga (l. 1956) Ruanda, Francë, roman, tregim, kujtime
30. Nuruddin Farah (l. 1945), Somali, roman, dramë, tregim, ese
31. Péter Nádas (l. 1942), Hungari, roman, dramë, ese
32. Ali Smith (l. 1962), Mbretëria e Bashkuar, roman, tregim, dramë, ese
33. Amitav Ghosh (l. 1956), Indi, roman, ese
34. Andrey Kurkov (l. 1961), Ukrainë, roman, ese, skenar
35. António Lobo Antunes (l. 1942) Portugali, roman, tregim
36. Colson Whitehead (l. 1969), Shtetet e Bashkuara, roman, histori, tregim, ese
37. Dag Solstad (l. 1941), Norvegji, roman, tregim, dramë
38. David Grossman (l. 1954), Izrael, roman, ese
39. Edmund White (l. 1940), Shtetet e Bashkuara, roman, tregim, kujtime, ese
40. Homero Aridjis (l. 1940), Meksikë, poezi, roman, dramë, tregim, ese
41. Claudia Lee Hae-in (l. 1945), Koreja e Jugut, poezi, ese
42. Ismail Kadare (l. 1936), Shqipëri, roman, poezi, ese, dramë, skenar, tregim.
43. Joyce Carol Oates (l. 1938), Shtetet e Bashkuara, roman, dramë, poezi, tregim, ese, kritikë letrare
44. Karl Ove Knausgård (l. 1968), Norvegji, roman, autobiografi
45. Mahmud Dowlatabadi (l. 1940), Iran, roman
46. Marie NDiaye (l. 1967), Francë, roman, tregim, ese, dramë, skenar
47. Martha Nussbaum (l. 1947), Shtetet e Bashkuara, filozofi
48. Robert Coover (l. 1932), Shtetet e Bashkuara, roman, tregim i shkurtër, dramë
49. Robert Macfarlane (l. 1976), Mbretëria e Bashkuar, ese
50. Sebastian Barry (l. 1955), Irlandë, roman, poezi, dramë
51. Wendell Berry (l. 1934), Shtetet e Bashkuara, roman, tregim, ese
52. William T. Vollmann (l. 1959) Shtetet e Bashkuara, roman, tregim, ese
53. Yan Lianke (l. 1958), Kinë, roman, tregim.
54. Botho Strauss (l. 1944), Gjermani, dramë, roman, ese
55. Charles Simic (l. 1938), Serbi, Shtetet e Bashkuara, poezi, ese
56. Ivan Vladislaviq (l. 1957), Afrika e Jugut, roman, tregim, ese
57. Linton Kwesi Johnson (l. 1952) Xhamajka, Mbretëria e Bashkuar, poezi, tekste këngësh
58. Murray Bail (l. 1941), Australi, roman, tregim, ese
59. Xi Xi (l. 1938), Kinë, roman, poezi, tregim, ese
60. Can Xue (l. 1953), Kinë, roman, tregim, kritikë letrare
61. Ko Un (l. 1933), Koreja e Jugut, poezi, ese
62. Marilynne Robinson (l. 1943) Shtetet e Bashkuara, roman, ese
63. Martin Amis (l. 1949), Mbretëria e Bashkuar, roman, ese, kujtime, skenar
64. Milan Kundera (l. 1929), Republika Çeke, Francë, roman, tregim, poezi, ese, dramë
65. Yu Hua (l. 1960), Kinë, roman, tregim, ese,
66. Zoë Wicomb (l. 1948), Afrika e Jugut, roman, tregim, ese, kritikë letrare

Ju pëlqen!

 

Javier Marias dhe Hilary Mantel nuk mund të jenë më kandidatë për shkak se ndërruan jetë në shtator./Granit Zela/

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën me 1 Euro!