Kryeministri Albin Kurti tha se me 10 vota për dhe dy abstenime është hequr tarifa 100 për qind në lëndën e parë që importohet nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina.

Ai tha se pas këtij vendimi sonte do të hapen gjashtë pika kufitare mes Kosovës dhe Serbisë për import,

Ndërkaq ai tha se deri më 1 prill Qeveria do të nxjerrë një vendim tjetër për vënien e masave të reciprocitetit në vend të taksës 100 për qind.

Ju pëlqen!

Ja postimi i plotë:

U votua me 10 vota për dhe 2 abstenime Vendimi për të liruar nga tarifa 100% importin e lëndës së parë nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina.

Sonte, nga ora 24:00 do të hapen gjashtë pikat kufitare mes Kosovës dhe Serbisë, 1, 31, 3, 4, 5 dhe 6, për importimin e lëndës së parë. Kurse, deri më 1 prill Qeveria e Kosovës do të nxjerr një vendim tjetër për vënien e masave të reciprocitetit në vend të tarifës 100%.

Lexo po ashtu:  Sot i jepet lamtumira Moikom Zeqos, Lamtumirë, nuk të harrojmë!
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!