Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas tërheqjes së njohjes nga Sierra Leone për Kosovën.

Tërheqja e njohjes erdhi si pasojë e fushatës së Serbisë.

Kurti, i cili vendosi për tërheqje të pjesshme të taksës ndaj Serbisë dhe Bosnjës javën e kaluar, thotë se Kosova nuk është më pengesë për rifillimin e dialogut.

Ju pëlqen!

“Edhe pasi që Kosova tregoi vullnet të mirë pas largimit të taksës 100% për lëndën e parë, Serbia vazhdon fushatën e saj për tërheqje të njohjeve”, thotë Kurti në Twitter.

“Ne nuk jemi pengesa në rrugën për dialog dhe nuk kemi qenë kurrë. Ne kemi bërë një hap përpara, ata kanë bërë një hap pas. Pse?”, shton Kurti. /Express/

Albin Kurti@albinkurti

Even after showed the good will by lifting the 100% tariff on raw materials, continues with its derecognition campaign. We are not the obstacle in the way of the dialogue and we never have been. We made one step forward, they made yet another step back. Why?

105 people are talking about this
MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!