Kryeministri i vendit, Albin Kurti, deklaroi se po i bëjnë përgatitjet për ta paditur Serbinë për gjenocid, derisa shtoi se kjo është çështje shumë komplekse.

“Në Kosovë ka ndodhur gjenocidi. Po i bëjmë përgatitjet, është çështje komplekse e gjigante. Gjenocidi nuk është krim që vjetërsohet. Duhet të jemi të përgatitur para së të fillojmë këtë proces. Gjenocidin me NATO-n, e ka ndaluar bashkësia ndërkombëtare”, tha Kurti në DESK-un e KTV-së.

Ai potencoi se NATO-ja në vitin 1999, e kishte kuptuar se në Kosovë mund të përsëritej një krim si në Bosnje.

Lexo po ashtu:  Albin Kurti në Reçak: Ata që urdhëruan masakrën të dënohen
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!