Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar personalisht për vendimin e marrë në mbrëmjen e së premtes nga qeveria që ai e drejton, për heqjen e pjesshme të tarifës ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.

Pa votat e ministrave të Lidhjes Demokratike të Kosovës, e cila ka iniciuar mocion mosbesimi për rrëzimin e Kurtit nga posti, Qeveria ka vendosur të heqë tarifën për lëndën e parë nga dy vendet e sipërpërmendura.

Nëpërmjet një njoftimi në llogarinë e tij në Facebook, Kurti ka thënë se “u votua me 10 vota për dhe 2 abstenime Vendimi për të liruar nga tarifa 100% importin e lëndës së parë nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina”.

Ju pëlqen!

“Sonte, nga ora 24:00 do të hapen gjashtë pikat kufitare mes Kosovës dhe Serbisë, 1, 31, 3, 4, 5 dhe 6, për importimin e lëndës së parë”, ka shkruar Kurti në rrjetin social.

“Kurse, deri më 1 prill Qeveria e Kosovës do të nxjerr një vendim tjetër për vënien e masave të reciprocitetit në vend të tarifës 100%”, ka deklaruar shefi i ekzekutivit kosovar.

Lexo po ashtu:  INTERVISTA/ Edi Rama flet nga Moska: Ja çfarë do të bisedoj me Lavrov

 

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!