Kryeministri Albin Kurti, ka bërë të ditur se tërheqja e vendimit për vendosjen e reciprocitetit të targave serbe, mund të bëhet vetëm nëse një gjë të tillë do ta bëjë edhe pala serbe.

Në një konferencë për media, Kurti tha se këtë qëndrim të tij ia ka paraqitur edhe përfaqësuesit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

“Jam zotuar edhe para përfaqësuesve të Bashkimit Europian për heqjen e masës së vënë para dy ditëve në veri të Mitrovicës. Por, për ta marrë këtë vendim, duhet të ketë zotim se të njejtën gjë do ta bëjë edhe Serbia. Ky vendim nuk është për inat e as kundër askujt. Mirëpo, është një e drejtë edhe ligjore edhe morale. Ne jemi të gatshëm që të takohemi me palën serbe kurdo e kudo, për të biseduar për këtë çështje”, ka thënë Kurti.

Ju pëlqen!

Konferenca per shtyp vazhdon akoma.

Lexo po ashtu:  Djukanoviç për kishën serbe: Është organizatë politike, jo fetare
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!