Qeveria në Damask nuk e ka konfirmuar marrëveshjen.

Turqia i konsideron luftëtarët kurdë, përtej kufirit të saj në Afrin, si terroristë dhe ka nisur ofensivë të madhe kundër tyre, muajin e kaluar.

Në Afrin, tash për tash, nuk ka prani ushtarake të Sirisë.
Badran Jia Kurd, zyrtar i lartë kurd, i tha agjencisë Reuters se ushtarët e qeverisë mund të hyjnë në Afrin brenda ditësh.
Marrëveshja e supozuar është raportuar edhe nga grupi i medieve kurde Rudaw

Lexo po ashtu:  Gazetaria shqipe është e sëmurë, kjo u vërtetua mbrëmë tek "Top Channeli"
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!