Pagjumësia është një problem shëndetësor që shkakton shumë telashe në organizëm. Miliona njerëz në botë stërmundohen gjatë natës pa vënë gjumë në sy. Shumica e pacientëve të prekur nga pagjumësia përdorin ilaçe të ndryshme që shkaktojnë urth, konstipacion, marramendje dhe varësi. Te dhënat e AgroWeb.org tregojnë se medikamentet nuk ofrojnë kurrësesi një zgjidhje të mirë dhe pa efekte anësore që mundësohet nga kurat natyrale.

Çaji Jeshil Çaji jeshil ofron disa amino acide të cilat e qetësojnë organizmin gjatë ditës por nxisin edhe një gjumë të thellë në mbrëmje. Këto aminoacide njihen si L-Theanine të cilat mund të gjenden edhe si suplementë për gjumin. Por duke qenë se ky çaj ka edhe kafeinë, është e rekomandueshme që mos ta teproni me të.

Çaji Kamomil Ky çaj është jo vetëm i shijshëm por edhe efikas për gjumin. Ai funksionon si qetësues bimor. Ky çaj qetëson nervat, ul ankthin dhe zbut simptomat e pagjumësisë.

Ju pëlqen!

Valeriana Njësoj si në rastin e kamomilit, bima e valerianës është përdorur prej mijëra vitesh kundër pagjumësisë dhe ankthit. Ajo ka tendencën të ofrojë qetësim shumë të shpejtë dhe ardhjen e gjumit sa hap e mbyll sytë. Shkencëtarët besojnë se valeriana rrit nivelet e acidit gamma aminobutyric në tru dhe e mban atë të qetëSidoqoftë kjo bimë nuk është ideale për  përdorim afatgjatë kundër pagjumësisë.

Lexo po ashtu:  Dieta me 8 gota uji, ju mund të humbni 4 kg në 7 ditë

Lulja e Pasionit apo Lule Sahati Në fillimet e saj, Lulja e Pasionit apo Lule Sahati është përdorur për të trajtuar histerinë dhe nervozizmin. Ekspertët e AgroWeb.org shpjegojnë se kjo lule rrit nivelet e acidit gamma aminobutyric në tru dhe rrit ndjesinë e qetësisë. Studimet kanë treguar se pacientët që kanë marrë suplementë të lules përpara ndërhyrjes kirurgjikale kishin më pak ankth dhe zgjoheshin më qetë nga anestezia.

Receta E Duhur Për Një Gjumë Të Qetë Përbërësit: 200 ml qumësht 1 lugë çaji me mjaltë1 pikë ekstrakt vaniljeje  Udhëzimet: Ngroheni qumështin në një tenxhere dhe përpara se të marrë valë hidheni në filxhan. Më pas shtoni vaniljen dhe mjaltin. Përziejeni mirë dhe pijeni ngadalë përpara se të shtriheni për të fjetur. Me këtë kurë, mendohet se pagjumësia nis e nuk bëhet më problem. Madje mund t’ja ndjeni efektin që në filxhanin e parë. Suksesi i kësaj kure, sipas informacioneve të AgroWeb.org i atribuohet përbërësve të saj të mrekullueshëm, të cilët lehtësojnë ardhjen e gjumit dhe e ndihmojnë trupin të qetësohet.

Lexo po ashtu:  15 mekanizmat mbrojtës të egos!
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!