Në mesin e bombardimeve të NATO-së në Kosovë, shfaqet për herë të parë në një intervistë shefi i KGB-së apo FSB-së Vladimir Putin mbi sulmet e NATO-s mbi Jugosllavinë dhe veprimet e mundshme të Rusisë në rast se trupat e NATO-s hyjnë në Kosovë. FMimages.net, sjell intervistën e plotë të Putinit për Kosovën.

-Po bëhen shumë debate në lidhje me Jugosllavinë, njerëzit nuk ndihen shumë të sigurt. A mund të na thoni nëse ka një periudhë kohore, ndoshta ju mund të na tregoni sa kohë, që njerëzit do të fillojnë të ndihen më të sigurt, ashtu si para bombardimeve, para fillimit të luftës në Jugosllavi?

PUTIN: Është e vështirë të thuhet. Unë i kuptoj ndjenjat e personit të zakonshëm dhe madje edhe në mesin e njerëzve të afërt me mua në familjen time. Ndjej se ata janë të shqetësuar, sepse ne të gjithë e dimë se si nisi lufta e parë botërore dhe se çfarë ndodhi në Ballkan gjatë Luftës së Dytë Botërore. Sot sigurisht që këto krahasime tragjike dalin në dritë dhe ndjenja e sigurisë e njerëzve është më e vogël.

Ju pëlqen!

– Po ju, nuk merrni pjesë në shqetësimet e tyre? Si një person që di më shumë se qytetari mesatar i vendit tonë, anëtarët e familjeve tona?

PUTIN: Unë me gjithë zemër i ndaj shqetësimet e tyre. E konsideroj një situatë shumë të rrezikshme. Rreziku nuk është vetëm në atë që njerëzit po vdesin në qendër të Evropës, çka jo shumë kohë më parë na dukej krejtësisht të pamundura. Tragjedia sipas mendimit tim është në diçka tjetër. Është se një grup i qeverive po përpiqet në mënyrë aktive të ndryshojë rendin botëror ndërkombëtar që u formua pas Luftës së Dytë Botërore, pra në praktikë, për të anulluar të gjitha marrëveshjet ndërkombëtare që u arritën nga aleatët pas Luftës së Dytë Botërore. Ishin këto marrëveshje, siç e dimë, që u bënë themeli i OKB-së. OKB nuk marrin pjesë në vendimmarrjen e një prej konflikteve më të këqija të kohës sonë. Kjo sipas pikëpamjes sime është çështja më e rrezikshme, por këtu është ajo që unë mendoj se mund të fitojmë më shumë mbështetës. Sepse pavarësisht nga fakti se shumica e shteteve evropiane, SHBA dhe anëtarë të NATO-s, mbështesin veprimet që po kryejnë sot në Jugosllavi, ka shumë më tepër anëtarë të OKB-së se sa ka të NATO-s. Në këtë kuptim mendoj se do të fitojmë shumë më tepër mbështetës.
– Por kjo nuk është vetëm një çështje e sasisë, por edhe e cilësisë.
– Sigurisht.
– A e ka Kina planin e vet apo do të bashkohet me planin rus?

PUTIN: Ti e di, Kina është një fuqi e madhe. Unë dyshoj se ajo do të ndjekë verbërisht planin e dikujt tjetër.
– Por më lejoni të riformuloj pyetjen time: a ekziston një qëndrim i përbashkët, një mirëkuptim i përbashkët se si të ecim përpara ose: a ka një drejtim të përbashkët, por me veprime të ndryshme?

PUTIN: Unë mendoj se kemi një mirëkuptim të përbashkët me Kinën se konfliktet etnike nuk mund të zgjidhen duke përdorur forcën.
– Unë mendoj se audienca jonë do të ndihej më e sigurt nëse do të kuptonin se si qeveria sot në përfaqësimin tuaj llogarit progresin e skenarëve të ndryshëm në Ballkan. Unë nuk dua që ju të zbuloni ndonjë sekret shtetëror sigurisht, por nëse NATO i sjell forcat e saj të armatosura në Jugosllavi, çfarë lloj veprimesh po konsideron Rusia të ndërmarrë?

PUTIN: Nëse nuk dua të zbuloj sekrete shtetërore, atëherë nuk ka shumë gjëra interesante që mund të them. Megjithatë, natyrisht që ne po i konsiderojmë të gjitha llojet e skenarëve për veprimet tona potenciale, por mund t’ju siguroj se gjithmonë do të ndërmarrim veprime që kanë logjikë dhe së pari dhe më kryesorja ajo që përputhet me interesin kombëtar të Rusisë.

Por NATO nuk i fsheh planet e saj dhe ndoshta ka diçka që mund të ndani me ne?

PUTIN: Për çfarë jeni i interesuar?
-Çfarë veprime do të marrë Rusia, ndoshta Rusia dhe Kina apo Franca, bazuar në negociatat e sotme?
PUTIN: E përsëris se ato mund të jenë shumë të ndryshme. Veprimi ynë ndërkombëtar humanitar, presioni diplomatik dhe nuk e përjashtoj punën me partnerët tanë në vetë vendet e NATO-s. A e dini se kohët e fundit në Senatin e SHBA u përpoqën të kalonin një rezolutë në mbështetje të bombardimeve kundër Jugosllavisë? Papritur ajo nuk kaloi, në qoftë se unë nuk jam i gabuar ishte 232 në favor të 232 kundër dhe kjo ishte shumë e papritur për administratën. Mediat perëndimore nuk flasin për faktin se gjithnjë e më shumë vende evropiane po mbështesin pozicionin rus. Sinqerisht, unë nuk e kuptoj se përse shumë liderë perëndimorë kanë marrë pozicionet që kanë. Ne jemi të vetëdijshëm se si rezultat i veprimeve ushtarake në Jugosllavi, tregjet e Evropës Perëndimore humbën gati 400 miliardë dollarë. Euro ra 10% në vlerë ose ndoshta më shumë tani.

Ndoshta lufta për rendin e Botës së Re, për të cilën ju folët më herët, ia vlen të harxhosh para?

PUTIN: Sigurisht ia vlen, por jo për Europën. Pse do të donin ata të humbnin kaq shumë para? Ajo që unë po them është se Rusia ka një farë ndikimi në këtë situatë. Por kjo nuk do të thotë që ne duhet të humbim mendjen.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!