Njohja se si dhe kur të filloni t’u mësoni fëmijëve paratë dhe të identifikoni se çfarë aftësish u nevojiten mund të jetë e ndërlikuar. Prindërit shpesh nuk duan t’i shqetësojnë fëmijët e tyre dhe duan që ata të jenë të shkujdesur, por të qenit të sigurt financiarisht dhe të shkolluar mund të jetë çelësi për t’u siguruar atyre një të ardhme të lumtur dhe të rehatshme. Në fund të fundit, rritja e besimit financiar të fëmijës suaj është thelbësore, thonë ekspertët.

Krijimi i zakoneve të mira në fillim mund të ndihmojë në shmangien e çdo problemi thonë ekspertët. Rreziqe të tjera që fëmijët mund të bien viktimë nëse nuk janë të arsimuar financiarisht përfshijnë kurthe të mundshme borxhi si “blej tani paguaj më vonë”. Është e qartë se sa e rëndësishme është biseda për paratë. Por kur është koha e duhur për të filluar ta keni atë? Ekspertët kanë mendime të ndryshme, por mund të jetë shumë më herët nga sa mendoni.

Lexo po ashtu:  7 metoda efikase si të qetësoni dhimbjen e dhëmbit brenda 5 minutave(pa medikamente)

Ekspertët thonë se gjashtë është mosha kur fëmijët fillojnë të jenë në gjendje të kuptojnë disa koncepte të parave. Në kohën kur fëmijët janë shtatë vjeç, shumë nga zakonet e tyre financiare janë formuar tashmë, dhe fëmijët janë të vetëdijshëm dhe janë kuriozë për paratë shumë më shpejt sesa mund të presin shumë prindër. Të filloni edhe më herët, midis tre dhe pesë madje do të ishte më mirë.

Ju pëlqen!

Disa të tjerë mendojnë se që në moshën pesë vjeçare është një kohë e mirë për të filluar, pasi fëmijët janë më të ndjeshëm ndaj mesazheve rreth vlerave familjare të përcjella nga prindërit ose gjyshërit. Ata rekomandojnë t’u mësoni fëmijëve pesë deri në tetë vjeç “gjëra shumë, shumë themelore”, si për shembull se paratë kanë vlerë dhe se si kanë ndikim zgjedhjet e bëra me to. Për tetë deri në 12-vjeçarët temat mund të jenë më komplekse.

Ndërsa fëmijët bëhen adoleshentë, midis 12 dhe 15 vjeç, atyre mund t’u jepet më shumë përgjegjësi, siç është menaxhimi i një buxheti të vogël, shpjegojnë ekspertët. Kjo përfshin koncepte si shpenzimi, kursimi dhe të kuptuarit sesi vendimet për të shpenzuar paratë mund të ndikojnë në sasinë e parave të mbetura më vonë, por më në thellësi. Ju gjithashtu mund të filloni të diskutoni vendime financiare në të gjithë familjen, si mbështetja e projekteve filantropike ose bamirësive në këtë moshë dhe marrja e mendimeve të fëmijëve për to.

Lexo po ashtu:  Si të kontrolloni emocionet gjatë një bisede të tensionuar?!

Më në fund, 16 deri në 18-vjeçarët mund të mësojnë se si funksionojnë sistemi financiar dhe bankat, një temë që do të zgjidhet shpesh në shkollë. Sa herë që vendosni të filloni të bisedoni për paratë me fëmijët tuaj, ka disa gjëra që ekspertët rekomandojnë t’i mbani parasysh. Tri nga gjërat më të rëndësishme për t’u mbajtur mend: të qenit i qëndrueshëm, të përqendroheni në veprime dhe të keni biseda të vazhdueshme.

Një mënyrë për ta bërë këtë është duke u dhënë atyre një kompensim pasi ai mund t’u mësojë fëmijëve buxhetimin, shpenzimin dhe kursimin e përgjegjshëm. Sigurimi që bisedat janë të përshtatshme për moshën është gjithashtu thelbësore. Së fundi, dhe si me shumë gjëra, prindërit që udhëheqin me shembull mund të kenë gjithashtu një ndikim të jashtëzakonshëm.

Edel Strazimiri

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!