Mërgimtarë shqiptarë në Gjermani kanë protestuar të shtunën kundër themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Protesta është organizuar nga aktivistë e shoqatave të bashkatdhetarëve, ndërsa është përkrahur edhe nga qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Gjermani.

“Kundër bosnjizimit të Kosovës”, “Vuçiq=Putin”, “Vuçiqi e do edhe një luftë në Evropë”, “Jo Asociacionit” e “Jo ndarjes etnike”, ishin disa nga pankartat protestuese në Berlin.

Ju pëlqen!

“Ne, mërgata shqiptare në Gjermani jemi mbledhur për të ngritur zërin kundër agresionit të Serbisë ndaj Kosovës. Po bëhet gjithnjë e më e qartë se Serbia në bashkëpunim me Rusinë synon destabilizimin e Ballkanit. Serbët që jetojnë në Kosovë po keqpërdoren sistematikisht nga Beogradi për ta bërë shtetin e Kosovës jofunksional. Bandat serbe të kontrolluara nga Beogradi kontrollojnë bashkëqytetarët tanë në veri duke i kërcënuar me dhunë”, ka thënë një nga protestueset.

Sipas saj, me planin për Asociacion, Serbia po ndjek qëllimin e ndarjes së shoqërisë kosovare mbi baza etnike.

“Serbët në Kosovë s’kanë nevojë për organizatë ekskluzive monoetnike. Shumica prej tyre nuk e duan. Ata kanë nevojë për integrim dhe perspektivë të mirë të jetës në Kosovë. Nuk guxojmë të lejojmë që Beogradi t’i shfrytëzojë ata edhe më tutje. Beogradit nuk i interesojnë serbët e Kosovës. Qëllimi i Beogradit është ta bëjë jofunksional shtetin e Kosovës dhe ta minojë sovranitetin e saj. Asociacioni monoetnik do ta bënte Kosovën Bosnjë të dytë. Atje Republika Sërspka vepron si shtet brenda shtetit dhe e bën të pamundur përparimin e vendit. Funksion të ngjashëm do të kishte Asociacioni monoetnik serb në Kosovë. Ky model nuk guxon të përsëritet edhe një herë në rajonin tonë. S’duam ndarje të tillë. I bëjmë thirrje SHBA-së, Bashkimit Evropian dhe Gjermanisë të refuzojnë kërkesa të tilla”, ka thënë ajo gjatë fjalimit.

Lexo po ashtu:  Zvicra po kërkon punëtorë, mbi 12 mijë vende të lira pune

Ajo ka thënë po ashtu se duke mbështetur kërkesën e Serbisë, ndërkombëtarët po mbështesin ndarjen në baza etnike të Kosovës.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!