Muri difensiv titullar është i paprekshëm, por Inter nuk mbetet i ndaluar në merkaton e mbrojtësve. Pas treshes Bastoni-De Vrij-Skriniar, të përzgjedhur nga Antonio Conte për sezonin e ardhshëm e përjashtimit të Godin, lojtarët që i pëlqejnë më shumë drejtuesve zikaltër janë Marash Kumbulla, 20 vjecar, talenti shqiptar i Veronës së Juric, e Jan Vertonghen, 32 vjecar, shtylla belge e Tottenham.

TALENTI — Kumbulla është një nga surprizat e Serie A. Edhe për këtë motiv shumë klube janë në gjurmët e talentin të kombëtares shqiptare: bashkë me Inter, edhe Napoli e Fiorentina synojnë shqiptarin e lindur në Garda, 18 prezenca e një gol këtë vit me Veronën. Vlerësimi nis nga 20 milionë: duke marrë në konsideratë se Inter duhet të bëjë investime të rëndësishme në mesfushë (përvec 45 milionë për blerjen përfundimtare të Sensi e Barella) e në sulm ku mbetet e hapur cështja Lautaro, shifra mund të jetë tepër e lartë duke patur parasysh nevojën që ka Conte në këtë repart. Por kurrë mos thuaj kurrë, edhe pse ajo që Kumbulla tregoi në sezonin e tij të parë në A ishte shumë e dukshme dhe Inter i Zhang kërkon të jetë gjithnjë e më i ri e fitues.

EKSPERIENCA— Për tu ndjekur edhe pista që të con tek Jan Vertonghen. Mbrojtësi qendror belg do të lirohet me parametër zero nga Tottenham e po kërkon një sistemim të ri edhe larg Premier. Ka eksperiencë ndërkombëtare (98 prezenca mes Champions e Europa League) e kërkon të provojë të fitojë dicka të rëndësishme. Kështu nuk përjashtohet tentativa e Marotta e Ausilio, me një aleat special: Lukaku. Romelu e Jan janë shtyllat e Belgjikës së Martinez e qendërsulmuesi po mundohet ta bindë mbrojtësin të provojë Serie A. Vertonghen njeh mirë edhe Eriksen, me të cilin ka luajtur si në Londër ashtu edhe tek Ajax. Nga Premier në Itali: një rrugë që Inter e ka ndjekur shumë në muajt e fundit.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!