Ushqimet e shpejta mund të shkaktojë që yndyra të depërtoj në tru dhe të shkaktojë depresion, sipas një studimi të ri.

Hulumtimi sugjeron se yndyra e ngopur hyn në tru përmes qarkullimit të gjakut.

Ajo ndikon në funksionimin e një pjese të trurit që kontrollon emocionet tona, hipotalamusin dhe çon në një rritje të simptomave depresive.

Ju pëlqen!

Ndërsa hulumtimi u krye në minj, shkencëtarët besojnë se gjetjet mund të shpjegojnë lidhjet ndërmjet depresionit dhe MBIPESHËS.

Anti-depresantët janë më pak të efektshëm për njerëzit obezë sesa tek ata me peshë normale. Studimi u drejtua nga Universiteti i Glasgow dhe është botuar në revistën “Transnational Psychiatri”. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!