Diabeti i tipit 2 mezi regjistrohet në radar nëse ndërmerrni hapa për të stabilizuar nivelet e sheqerit në gjak.

Megjithëse frutat janë një element kryesor i një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar, ju mund të “teproni” me sasi të disa lloje që mund të çojnë në rritje të sheqerit në gjak, paralajmëron organizata shëndetësore Diabetes UK.

Diabeti i tipit 2 paraqet problem vetëm kur nivelet e sheqerit në gjak lihen të larta.

Ju pëlqen!

Nëse keni diabet të tipit 2, hormoni përgjegjës për rregullimin e sheqerit në gjak, insulina – është e dëmtuar. Kjo do të thotë që ju duhet të gjeni mjete alternative për të moderuar sheqerin në gjak.

Dieta është çelësi, por ka disa ushqime të shëndetshme që mund të paraqesin rreziqe të fshehura.

Konsumimi i tepërt i disa frutave mund të shkaktojë rritje të sheqerit në gjak. Për të kuptuar se si, së pari duhet të kuptoni se çfarë shkakton sheqer të lartë në gjak.

Sasia e karbohidrateve që hani ka ndikimin më të madh në nivelet e glukozës (sheqerit) në gjak pas ngrënies.

Lexo po ashtu:  A është e sigurt të përdorim cigare elektronike?

Në pamje të parë, frutat kanë një ndikim shumë më modest në sheqerin në gjak sesa artikujt e tjerë.

Një pjesë e frutave, si një mollë mesatare, në përgjithësi përmban rreth 15 deri në 20 g karbohidrate, një kifle me çokollatë ka 55 g karbohidrate dhe një pije e zakonshme me gaz 500 ml ka 54 g karbohidrate.

Megjithatë, siç shpjegon organizata shëndetësore ‘Diabetes UK’, shumë njerëz hanë fruta por priren të kenë porcione më të mëdha kur i hanë ato”.

Kjo e bën “të lehtë teprimin me frutat e thata, rrushin dhe frutat tropikale”, paralajmëron organizata shëndetësore.

Për t’ju ndihmuar të identifikoni ushqimet më të mira dhe më të këqija për menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak, duhet t’i referoheni indeksit glicemik (GI).

GI është një sistem vlerësimi për ushqimet që përmbajnë karbohidrate dhe tregon se sa shpejt çdo ushqim ndikon në nivelin e sheqerit (glukozës) në gjak.

Karbohidratet që shpërbëhen shpejt nga trupi juaj dhe shkaktojnë një rritje të shpejtë të glukozës në gjak dhe kanë një vlerësim të lartë GI përfshijnë:

Lexo po ashtu:  Ndjesi e keqe në gjoks, rrahje të shpeshta zemre apo lëkurë e zbehtë? Çfarë paralajmërojnë këto shenja

– Sheqeri dhe ushqimet me sheqer;

– Pije freskuese me sheqer;

– Bukë e bardhë;

– Patate;

– Oriz i bardhë.

Ushqimet me GI të ulët ose të mesme shpërbëhen më ngadalë dhe shkaktojnë një rritje graduale të niveleve të sheqerit në gjak me kalimin e kohës.

Ato përfshijnë disa fruta dhe perime, bishtajore dhe ushqime me drithëra integrale, të tilla si tërshëra qull.

Disa ushqime me GI të ulët, të tilla si ushqimet me drithëra integrale, frutat, perimet, fasulet dhe thjerrëzat, janë ushqime që duhet t’i hamë si pjesë e një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!