Hudhra përmban enzima dhe komponentë që Universiteti Shtetëror i Oregon shpjegon se mund të luajnë një rol në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Komponentë të tillë mund të ulin sasinë e kolesterolit. Hudhra ka përfitime shtesë për uljen e rrezikut të kancerit, rritjen e sistemit imunitar dhe përmirësimin e shëndetit të kockave, sipas “1 Milion Këshilla Shëndetësore.”

Por ka një problem nëse ju e hani atë të gatuar! Problemi me gatimin e hudhrës, është që sapo të hidhet në tigan ajo humbet çdo vlerë ushqimore që ka. Këshillohet sipas ekspertëve që mënyra më e mirë për të përfituar të gjitha ato që thamë më sipër është ta copëtono hudhrën dhe ta lini për disa sekonda e më pas ta hani atë të pagatuar.

Ju pëlqen!

Dhe nëse me të vërtetë ju pëlqen ajo në gatim mund ta hidhni të pagatuar në sallata apo ushqime të cilat nuk duhet gatuar.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!