Në kapitullin e tretë të librit “Mashtrimi i madh” nga Bardhyl Mahmuti tregohet një histori që ka të bëjë me Reçakun, dhimbjen e madhe të shqiptarëve dhe krimin e tmerrshëm mes krimeve tjera që Serbia bëri ndaj popullit shqiptar në Kosovë.

Në artikullin «Ishim të sigurt se të gjithë do të vdesim», shkruhet në librin e Mahmutit, Pierre Hazan-i filloi dëshminë e fshatarëve të Reçakut me thëniet e një fëmije të vrarë në këtë aksion.

“Kujdes mami, ata do të vrasin!”, ishin fjalët e fundit të Halim Beqirit, 12-vjeçar.

Ju pëlqen!

Një plumb e goditi pas qafe. Kishte gjak në gojë. Isha dy metra larg. Serbët shtinin nga të gjitha anët. Nuk mund të afrohesha. ‘Ata e vranë edhe burrin tim. Ai ishte pranë djalit tonë’” rrëfente nëna e tij, Eminja.

Nga Fatmir Arifi / Facebook

Gazetari asokohe e përcillte luftën për Liberation –gazetën e njohur franceze, dhe shkroi disa shkrime për Masakrën e Reçakut, e cila këtë 15 janar përkujtohet në 20 vjetorin e saj.

“Burrat u ndanë në disa grupe. Nja 20 veta u dërguan mbi fshat. Na thanë se do të na çonin në stacionin policor. Por dëgjoheshin krisma nga të katër anët”, tha Rama, një burrë rreth dyzet vjeç. “Pjesa tjetër e grupit u dërguan në përrua. Policët serbë i prisnin që t’i vrisnin.”/SHPËRNDAJE! http://Www.mekulipress.com

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!