Frika nga humbja e punës, pasiguria në punë dhe vështirësi të tjera të lidhura me financat mund të kërcënojnë marrëdhënien e një çifti. Pas ndikimit të rëndë ekonomik të COVID-19, mund të ndodhë që ta gjeni veten duke debatuar me partnerin tuaj jo vetëm për para, por edhe bezdi të vogla të jetës së përditshme.

Ndoshta partneri juaj ka harruar të bëjë një punë të përditshme. Ju shpërtheni me tërbim, duke akuzuar partnerin tuaj se është neglizhues dhe dembel.

Edhe nëse nuk keni parë personalisht që pagat tuaja të ulen, ju fare mirë mund të përballeni me tensione të tjera në marrëdhënien tuaj për shkak të shqetësimeve për shëndetin e përgjithshëm të ekonomisë dhe ndikimit të saj në kursimet tuaja. Ju gjithashtu mund të keni anëtarë të familjes suaj që kanë nevojë për ndihmën që mezi mund ta përballoni nga buxheti juaj. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, nevojat arsimore të fëmijëve tuaj mund të nënkuptojnë që ju duhet të investoni në teknologji dhe në shtëpi që kërkon shpenzime shtesë, duke shtuar më tej problemet e buxhetit tuaj.

Lexo po ashtu:  4 gjërat që duhet të bësh nëse shoqërohesh gjatë protestës
Ju pëlqen!

Ndoshta të gjitha këto nënkuptojnë që ju jeni bërë nervozë, se asnjëri prej jush nuk fle shumë mirë dhe se nuk mund të shijoni më disa nga kënaqësitë e vogla që keni zakon të ndani. Sipas Mariana Falconier, nga University of Maryland College Park dhe Jeffrey Jackson, nga Virginia Tech, probleme të tilla janë vetëm një pjesë e ndikimit të rënies ekonomike. Siç vërejnë ata, studimet e mëparshme kanë dokumentuar “përkeqësimin e marrëdhënieve familjare” që rezultojnë në “armiqësi dhe konflikt midis partnerëve, pakënaqësi në marrëdhënie dhe paqëndrueshmëri”.

Megjithëse të dhënat e COVID-19 nuk ishin përfshirë në studim, kishte shumë studime nga literatura për të nxjerrë analizën e ndikimit të stresit financiar në funksionimin ndërpersonal në familje. Duke përcaktuar stresin ekonomik nga perspektiva e teorive njohëse të stresit, Falconer dhe Johnson theksojnë nevojën për të dalluar të ashtuquajturat dimensione “objektive” të sforcimit (papunësia, humbja e të ardhurave, shuma e borxhit) nga elementet “subjektive”.

Çelësi për të kuptuar tendosjen ekonomike është të njohësh që është shkaktuar nga perceptimi se ju mungojnë burimet financiare. Kjo pikëpamje e bazuar në vlerësim u bë baza për modelin konceptual të studimit që lidh vështirësitë ekonomike me kënaqësinë e marrëdhënieve dhe stabilitetin.

Lexo po ashtu:  Studimi/ Si ta përballoni momentin kur pësoni një dështim profesional!?

Duke përdorur mjetet e meta-analizës, në të cilën një numër i madh studimesh kombinohen në një model statistikor në shkallë të gjerë, Falconier dhe Jackson përpiluan 34 artikuj të botuar me tekst të plotë dhe një tezë masteri që plotësuan kriteret për analizën e tyre. Autorët vlerësuan ndërveprimet pozitive të marrëdhënieve pasi përfshijnë sjellje të tilla si partnerë që tregojnë kujdes, ndjeshmëri, mbështetje dhe ngrohtësi. Çiftet që bashkëveprojnë pozitivisht gjithashtu tregojnë nivele të larta komunikimi dhe metoda konstruktive të zgjidhjes së konflikteve.

Partnerët të cilët tregojnë bashkëveprime negative në vend të kësaj përfshihen në debate të shpeshta dhe kur janë në konflikt, përdorin taktika shkatërruese të tilla si denigrimi i partnerit.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!