Më gjurmon dikush patjetër
Dhe vërtet s’di nga t’ia mbaj…
Majtas vrap më dalin dreqër,
Djathtas vijnë e presin djaj

Nga dollapi nxjerr një pjepër,
Thela-thela nis ta caj:
Gjysmë e pjeprit plot me dreqër,
Gjysma tjetër mbushur djaj.

Mpreh një laps e hap një letër,
Sytë e mi nga letra s’ndaj:
Sipër letrës shtrihen dreqër,
Përmbi lapsin hipën djaj.

Ju pëlqen!

Ku të futëm, s’gjej vend tjetër,
Ku të qesh e ku të qaj?
Majtas vrap më dalin dreqër,
Djathtas vijnë e presin djaj…

| Dritëro Agolli |

Lexo po ashtu:  "Puthmë moj e dashur puthmë, gjer në dhimbje gjer në gjak"
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!