Në një përpjekje për të luftuar rritjen e çmimeve të energjisë, qeveria amerikane po zhytet përsëri në rezervën e saj strategjike të naftës me lëshimin e saj më të madh të naftës në histori, duke nxjerrë 180 milionë fuçi gjatë gjashtë muajve. Kjo do të ishte tërheqja më e madhe e tillë nga rezervat e saj që kur ato u krijuan për herë të parë në vazhdën e krizës së naftës të vitit 1973. Por a do të funksionojë?

Lëshimi është më shumë se trefishi i asaj që SHBA ka nxjerrë nga rezerva në muajt e fundit. Do të rriste prodhimin global të naftës me 1% dhe prodhimin e naftës në SHBA me 10%, tha Brian Prest, një ekonomist me Resources for the Future, një organizatë jofitimprurëse që bën kërkime për energjinë.

Jo vetëm që kjo do të ishte një sasi historike e naftës që do të çlirohej nga rezerva, por edhe ritmi me të cilin do të çlirohej do të ishte historik. Në të kaluarën, SHBA-ja nuk ka tërhequr kurrë më shumë se 864,000 fuçi në ditë.

Ju pëlqen!

Sa fuçi naftë janë në rezervën strategjike?

Ndërsa lirimi i ri do të bëjë një goditje në çmimet globale të naftës, tashmë ato ishin rreth 6% pas njoftimit të Biden, rritja e ofertës nuk do t’i kthejë çmimet e naftës në nivelet e vitit 2021, tha Perst.

Lexo po ashtu:  Historia tragjike e familjes së Joe Biden, nga djali problematik e vdekjet e dy fëmijëve

Por SHBA-ja është e mirë për të. Rezervat e saj strategjike janë të shpërndara në katër zona në jug të SHBA-së, në Bregun e Gjirit, ku cisternat mund të bëjnë lehtësisht depozita dhe tërheqje. Në total, kapaciteti maksimal i rezervave shkon në 714 milionë fuçi, sipas Departamentit Amerikan të Energjisë. Megjithatë, kapaciteti nuk është gjithmonë i plotë. Deri më 22 mars, rezervat mbanin 568 milionë fuçi naftë.

Këto rezerva janë të dobishme në kohë emergjence të thellë: SHBA lëshoi ​​naftë rezervë gjatë Luftës së Parë të Gjirit, kur furnizimet me naftë nga Iraku dhe Kuvajti u ndërprenë, si dhe pas uraganit Katrina. Por qeveria periodikisht u jep hua rezervave të naftës kompanive private ose lehtëson luhatjet e tmerrshme të tregut. Në fakt, SHBA-ja ka tërhequr tashmë rezervat dy herë në gjysmën e fundit: një herë në masën 50 milionë fuçi në nëntor dhe përsëri për 30 milionë fuçi në fillim të marsit.

Si e ruan SHBA-ja naftën e saj rezervë?

SHBA në fakt nuk përdor fuçi druri për ruajtje, natyrisht. Në këto vende, vaji ruhet në shpella të mëdha kripe nëntokësore. Silueta e një shpelle ngjan me një disk fluturues gjigant; një tjetër është mjaft i madh për të akomoduar Kullën Willis të Çikagos. Këto krijohen duke injektuar ujë të freskët në formacionet e kripës shkëmbore nëntokësore, duke tretur dhe larë kripën derisa shpellat të zbrazen.

Lexo po ashtu:  Napoleon Bonaparti - Ushtarë të Gardës sime të vjetër: Ju them lamtumirë!

Për të krijuar hapësirë ​​të mjaftueshme për të ruajtur naftën në vlerën e një fuçie, duhet shtatë fuçi ujë të freskët. Pasi dhomat mbushen me vaj, punëtorët nuk mund t’i aksesojnë ato, kështu që gjithçka duhet të bëhet nga distanca. Kur inxhinierët duan të nxjerrin rezervat e depozituara, ata pompojnë më shumë ujë në shpella, duke zhvendosur sasinë e nevojshme të naftës që më pas mund të dërgohet në sipërfaqe.

Në total, ndërtimi i objekteve kushton rreth 5 miliardë dollarë dhe çmimi mesatar me të cilin është blerë një fuçi naftë është rreth 29 dollarë. Që do të thotë se, kur furnizimet globale tkurren dhe çmimet rriten, siç po bëjnë tani, SHBA mund të sjellë një fitim nga nafta që shet nga rezervat e saj, edhe pse zbut ankthet për një goditje nafte. Vendndodhjet rezervë mund të nxjerrin 4.4 milionë fuçi në ditë; Pasi presidenti vendos të përdorë këto rezerva, duhen 13 ditë për të nxjerrë naftën dhe për ta nxjerrë në treg.

Lexo po ashtu:  Misteri i minierës së arit në Shqipërinë komuniste: Ku shkonte gjithë ajo sasi e arit

Sa naftë përdorin SHBA-të?

Një milion fuçi naftë rezervë në ditë nuk do të rregullojnë gjithçka. SHBA importoi rreth 8.5 milionë fuçi në ditë në vitin 2021, sipas Administratës së Informacionit të Energjisë, dhe përdorimi i përgjithshëm i saj i naftës në ditë, i importuar ashtu edhe i brendshëm, shkon në rreth 20 milionë fuçi. Dhe jo çdo vend ka një rezervë të ngjashme. Japonia dhe Kina e bëjnë këtë, për shembull, por Britania e Madhe jo. Shqetësimet globale për naftën dhe luftën Rusi-Ukrainë do të vazhdojnë të rrisin çmimet.

Por përdorimi i rezervave të SHBA-së, të paktën, mund të trajtojë kërkesën e brendshme për naftë. Në dhjetor 2021, SHBA importoi rreth 12.5 milionë fuçi naftë nga Rusia; importet më të larta mujore nga Rusia vitin e kaluar, në maj, arritën në 26 milionë fuçi. Një milion fuçi në ditë – ose 30 milionë fuçi në muaj – ofron një vëllim të krahasueshëm nafte në treg, një zgjidhje ad hoc ndërkohë që bota pret që lufta të përfundojë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!