Nuk dihet akoma se ku gjendet gruaja që ndërpreu një program lajmesh në Channel 1, media e kontrolluar nga shteti, duke mbajtur një prankartë kundër luftës.

Mediat shtetërore në Rusi nuk e kanë mbuluar këtë protestë. Vetëm një gazetë e pavarur ka vendosur një imazh në ballinën e saj, por atyre u është dashur të fshijnë fjalët në tabelën që mbante ky gazetar, sepse në fakt është një vepër penale të botosh fjalët.

Nuk e dimë se ku është gazetarja e quajtur Marina Ovsyannikova. Ajo u ndalua mbrëmë. Avokati i saj thuhet se u përpoq ta gjente atë në të gjitha komisariatet pranë qendrës televizive, por me sa duket nuk ka mundur ta gjejë.

Ju pëlqen!

Një agjenci shtetërore e lajmeve sapo ka raportuar se një hetim paragjyqësor ka ikur kundër saj. Supozojmë se ajo do të paraqitet në një gjykatë në Moskë në një moment këtë mëngjes, por do të duhet të presim dhe të shohim.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.