Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka thënë se Serbia kryer akte gjenocidi në Kosovë, duke mos përjashtuar këtu as fëmijë, gra e pleqë.

“Të gjitha masakrat që i ka kryer janë akte gjenocidi. Përveç që Serbia i ka vra rreth 14 mijë qytetarë të Kosovës duke mos i kursyer as fëmijë, gra e pleqë, krimi tjetër ështe që shumë prej tyre i ka rrëmbyer dhe i ka zhdukur me dhunë. Edhe në Serbi ka dhjetëra varreza massive të shqiptarëve trupat e të cilëve janë gjetur në vend- lokacione të shumta”, ka thënë Konjufca, percjell MekuliPress.com

Konjufca ka thënë se sot kanë dalë për t’i nderuar të gjithë familjarët e të gjithë të zhdukurve me dhunë.

Ju pëlqen!

“Të bëjmë çmos që drejtësia të ndodh dhe të vijë në vend, meqenëse nuk mund të ketë drejtësi pa qetësi në Kosovë”, shtoi ai.

Lexo po ashtu:  Vetëvendosje! ia bënë të qartë LDK-së: I keni dy mundësi
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!