DURRES, ALBANIA - AUGUST 26: Prime Minister of Albania, Edi Rama (R) welcomes Prime Minister of Serbia, Ana Brnabic (L) ahead of gathering with Chairman of the Council of Ministers of Bosnia and Herzegovina, Denis Zvizdic, Prime Minister of Kosovo Isa Mustafa, Prime Minister of Macedonia, Zoran Zaev, Prime Minister of Montenegro, Dusko Markovic, European Union Commissioner for Enlargement Johannes Hahn and World Bank's Europe and Central Asia region as Vice President, Cyril Muller as part of the informal meeting of Western Balkans countries' leaders to discuss deepening regional economic cooperation, in Durres, Albania on August 26, 2017. (Photo by Besar Ademi/Anadolu Agency/Getty Images)
 

Të gjithë qytetarët shqiptarë që do të udhëtojnë drejt Serbisë nga nesër nuk do të jenë të detyruar që të paraqesin një test negativ PCR për Covid-19. Lajmin për këtë ndryshim e ka dhënë kryeministrja serbe Ana Brnabiç përmes një telefonate me kreun e qeverisë shqiptare Edi Rama. Nga raportimi i mediave serbe mësohet se Brnabiç informoi kryeministrin Edi Rama se Serbia do të shfuqizonte testin e detyrueshëm dhe se vendimi do të merret nesër, 14 janar.

Brnabiç dhe Rama kanë diskutuar gjithashtu mbi temat aktuale dhe bashkëpunimin e përbashkët. Të dy homologët diskutuan mbi luftën kundër COVID-19, por edhe hapat e ardhshëm në bashkëpunim brenda iniciativës diskutabile e jo të favorshme për shqiptarët, “Mini-Shengen”.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.