Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur për angazhimin e Përfaqësuesit Special të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA), për dialogun Kosovë – Serbi. Richard Grenell. Kurti ka thënë se kemi disa interesa të përbashëkta si, për hekurudhat dhe atë të fluturimit.

Në një intervistë për Radio Evropën e Lirë, Kurti ka thënë se Grenell i ka dhënë energji të re procesit të dialogut, trensmeton e pavarura MekuliPress.

“Kemi shprehje të interesit në disa fusha për marrëveshje siç është ajo e fluturimeve dhe e hekurudhës. Tash, unë, në parim, do të udhëhiqem prej Kushtetutës së Kosovës dhe ligjeve të saj, në njërën anë, dhe prej parimit të reciprocitetit dhe vullnetit të mirë, në anën tjetër. Besoj se angazhimi i ambasadorit të Shteteve të Bashkuar të Amerikës në Berlin, i ka dhënë energji të re procesit”, ka thënë Kurti.

Ju pëlqen!

Mirëpo Kurti ka thënë se edhe ai beson sikurse ambasadori Grenell, mirëpo para se të arrihet marrëveshja nuk duhet të neglizhohen tre faktorë të rëndësishëm.

Lexo po ashtu:  LARGËPAMËSIA/ Albin Kurti: Vizita ime e parë do jetë në Shqipëri

“Ambasadori amerikan në Berlin, beson që për investime ekonomike në rajon, marrëveshja është çelësi. Unë nuk e mohoj që një marrëveshje midis Kosovës dhe Serbisë do t’i ndihmonte perspektivës së zhvillimit ekonomik të rajonit, por si kryeministër i Republikës së Kosovës, si fitues i zgjedhjeve, që ka garuar me një program të fuqishëm ekonomik, besoj që këtu nuk duhet neglizhuar tre faktorë të rëndësishëm”.

“I pari është luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë që krijon besueshmëri për investitorët. I dyti është luftimi i varfërisë së popullsisë, në mënyrë që të ngrihet kërkesa agregate për mallrat dhe gjithashtu mendoj se e treta është jo më pak e rëndësishme – qasja sa më e lehtë në financa, pra në një lloj të kapitalit fillestar për ndërmarrësinë ekonomike”, ka thënë Kurti.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!